Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Detayları, Avantajları, Dezavantajları ve Ziraat BES İptal Etme

NOT: 27 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla Ziraat Hayat Emeklilik, Vakıf Hayat Emeklilik ve Halk Hayat Emeklilik, Türkiye Hayat Emeklilik adı altında birleştirilmiştir. Yani makaledeki bilgiler geçerliliğini korumakla birlikte işlemler Türkiye Hayat Emeklilik çatısı altında yürütülecektir.

Ziraat Bankası tarafından sunulan BES, diğer tüm kurumlar tarafından sunulan BES ile benzer amaçları taşıyor. Kişilerin çalışabildikleri süre boyunca (birikim yapabildikleri süre boyunca) her ay belirli bir miktar parayı biriktirmelerini ve işletmelerini; giriş sözleşmesinde belirlenen süre bittiğinde de biriktirilen ve işletilen paranın toplu olarak alınmasını amaçlıyor. Yapılan sözleşmeye göre süre, birikim miktarı ve süre bittikten sonra kişinin parasından nasıl yararlanacağı belirleniyor.

Ziraat BES’in Avantajları

BES devlet tarafından da teşvik edilen bir sistem. Ziraat Hayat & Emeklilik tarafından sunulan BES de diğer firmalar tarafından sunulan birçok avantajı içerisinde barındırıyor.

 • Devlet tarafından verilen %25 desteği sorunsuz şekilde alma,
 • Düzenli ödemeler haricinde de sisteme para yatırabilme,
 • Ödemeleri aylık, üç aylık, altı aylık ya da yıllık olarak yapabilme,
 • Aylık minimum 150 TL ile sisteme giriş yapılabiliyor olması.

Ziraat Bankası BES, devlet bankası olmanın avantajlarını da sunmaktadır. Yani birikim amacıyla yatırdığınız paranın bankacılık sisteminden kaynaklanan sorunlar sebebiyle çöp olması gibi bir ihtimal söz konusu değildir.,

Not: Devlet tarafından sunulan %25 desteğin maksimum limiti asgari ücretin %25’ini geçmemektedir.

Ziraat BES’in bu özel avantajlarına ek olarak BES sisteminin diğer avantajları ise şöyledir:

 • BES için oluşturduğunuz fon ve fonun işletilmesinden elde ettiğiniz ekstra birikimler vergiden tamamen muaftır.
 • Şirket değişimi tamamen ücretsiz olarak sağlanabilmektedir. Yani Ziraat BES’ten başka bir sisteme istediğiniz anda geçebilirsiniz.

Ziraat BES’in Dezavantajları

BES genelde gelişmiş ülkelerde oldukça yaygındır. Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ülkeleri ve Japonya bu sistemin en çok kullanıldığı ülkelerdir. Bu ülkelerdeki insanların tasarruf edecek parası olduğu için sisteme katılmak ve parayı işletmek oldukça kolaydır. Türkiye’de ise çalkantılı ekonomi, insanların zaten ucu ucuna geçinebiliyor olması gibi sebepler BES’in kullanımını ciddi manada düşürmektedir. Ziraat BES’in dezavantajları Ziraat Bankasına özel değildir. Yani tüm BES kurumlarının ortak dezavantajları olarak sayılabilir.

 • Sistemden para alabilmek için en az on yıl boyunca düzenli ödeme yapmalısınız. Eğer on yıldan önce çıkarsanız aldığınız devlet payına ek olarak ekstra kesintiler de olmaktadır.
 • Fonları yönetmek zordur. Düzgün bir fon yönetimi yapsanız dahi enflasyon yüksek olduğu için reel kâr elde edemeyebilirsiniz.
 • BES kurumları fonlarınızı yönetmek için hizmet kesintisi yapar. Ziraat Bankası BES’te bu oran görece düşüktür.

Ziraat Bireysel Emeklilik Sorgulama

Eğer Ziraat Hayat & Emeklilik müşterisiyseniz ve BES’e katılmışsanız birikimlerinizi, fonlarınızı ve mevcut birikim miktarınızı kontrol etmek isterseniz. Ayrıca BES devlet katkısı sorgulama işlemini de takip etmek istersiniz. Devlet katkısı ve diğer BES durumlarını sorgulamak için:

 • https://turkiye.gov.tr adresine giriş yapın.
 • Arama ekranına “Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemlerinde Devlet Katkısı Sorgulama” yazın.

Eğer fon yönetimi gibi işleriniz için sorgulama yapmak istiyorsanız:

 • Ziraat hesabınıza web tarayıcısından ya da mobil uygulamadan giriş yapın.
 • BES sekmesi altında, dahil olduğunuz BES’e dair tüm bilgileri detaylı olarak görebilirsiniz.

Ziraat BES İptal İşlemi

Ziraat bireysel emeklilik iptali işlemi oldukça kolaydır. Ancak devlet katkısı, yönetim giderleri ve yasal zorunluluklardan dolayı süreç uzayabilmektedir. Süreci en kısa sürede tamamlamak için işlemleri sırasıyla ve doğru şekilde yapmanız gerekir. Ziraat bireysel emeklilik iptal etme işlemlerini şu kanallar aracılığıyla başlatabilirsiniz:

 • Ziraat Bankası internet şubesi,
 • Ziraat Bankası telefon bankacılığı,
 • Ziraat Bankası fiziksel şubeleri.

Eğer internet şubesini ya da telefon bankacılığını tercih etmiyorsanız direkt olarak bağlı olduğunuz şubeye gidebilir ve bireysel bankacılık temsilcisi aracılığıyla iptal işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

İnternet Şubesi Üzerinden Ziraat BES İptal İşlemleri

Ziraat online BES iptali işlemi için yalnızca sisteme ilk dahil olma sürecinde, zorunlu BES iptali için kullanılabilir. Cayma hakkı sürenizi geçmediyseniz web tarayıcısından ya da mobil uygulamadan sisteme giriş yaparak işlemleri başlatabilirsiniz:

 1. Ziraat online bankacılık sistemine giriş yapın.
 2. “Değişiklik ve Talepler” sekmesine tıklayın.
 3. “Otomatik katılımlı sözleşmeler” sayfasına geçiş yapın.
 4. “Cayma Talebi” sekmesine tıklayın.
 5. “Cayma Talebine Devam” butonuna tıklayın ve Ziraat BES iptal işlemini başlatın.

Bu süreci tamamladıktan bir süre sonra banka tarafından size ulaşılacak ve yapmanız gerekenler detaylı şekilde tarif edilecektir.

Ziraat Müşteri Hizmetleri Numarası Üzerinden Ziraat BES iptal İşlemi

Cayma hakkı süresi dolmuş ya da dolmamış fark etmeksizin BES iptali için kullanabileceğiniz en iyi kanal Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleridir. Ziraat telefon numarası üzerinden Ziraat BES iptali işlemi başlatmak için yapmanız gerekenler şunlardır:

 1. 0850 222 97 00 üzerinden Ziraat Bankasını arayın.
 2. Çıkan tuş kombinasyonlarından bir şekilde canlı müşteri temsilcisine bağlanın.
 3. Ziraat BES iptal talebinizi kendisine iletin. Sizi iptal etmemek konusunda ikna etmeye çalışacaktır.
 4. Eğer kararınız kesin ise tarafınıza bir kez daha ulaşılacak ve iptal formu gönderilecektir.
 5. Gönderilen iptal formunu doldurun ve kargo ile verilen adrese gönderin.

Ziraat BES İptal Dilekçesi

İptal dilekçesi size müşteri hizmetleri tarafından mail olarak gönderilmektedir. Sonrasında gereken basit bilgileri doldurup tekrar göndermeniz istenir. Gayet basit olan bu işlemin herhangi bir özel detayı yoktur.

Ziraat BES Para İadesi ve Devlet Katkısı

Eğer Ziraat BES iptal işlemini iki aylık cayma süresi içerisinde yaptıysanız para iadesi şu süreçler dahilinde gerçekleşir:

 • İptal talebiniz genelde on gün içerisinde sonuca ulaştırılır.
 • İptal işlemi gerçekleştikten sonra bir ile on beş gün arasında maaşınızdan kesilen para kesintisiz olarak hesabınıza aktarılır.

Eğer BES’te uzun süre kalmış, zorunlu BES mağduru değilseniz iptal & iade işlemleri şu süreçler dahilinde sonuçlandırılmaktadır:

 • İptal talebiniz genelde yirmi gün civarında sonuca bağlanır.
 • On yılı doldurmadığınız için aldığınız devlet katkıları ile beraber yönetim giderleri ve BES yasasındaki diğer zorunlu kesintiler yapıldıktan sonra paranız bir ile on beş gün içerisinde hesabınıza yatılır.

Ziraat BES İletişim Numarası ve Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri

BES’e dahil olmanız ve sonrasındaki süreçlerde internet bankacılığı, şubeler ve Ziraat müşteri hizmetleri numarasından sürekli olarak destek alabilirsiniz. İptal ve iade işlemlerini de Ziraat Bankası müşteri hizmetleri üzerinden sürdürebilirsiniz. Ziraat Bankası BES İptali telefon numarası şudur:

 • 0850 222 97 00

Ayrıca genel müşteri hizmetleri numarası üzerinden de iletişim kurabilirsiniz:

 • 444 00 00

Ziraat Bireysel Emeklilik (BES) Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ziraat BES birikimine nereden bakılır?

Ziraat Bankası’nın online bankacılık sistemi ile E-Devlet üzerinden BES araması yaparak devlet katkısı ve BES birikiminize; fonunuzun işletme durumuna bakabilirsiniz.

Ziraat Bankası BES iptali nasıl yapılır?

Online bankacılık üzerinden, şubelerden ve 0850 222 97 00 numaralı Ziraat BES iptali telefonu üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Emeklilik nasıl çıkılır?

Eğer zorunlu BES yaptırmışsanız ilk iki ay içerisinde, cayma hakkı kapsamında, Ziraat BES çıkışı yapabilirsiniz. Bunun için 0850 222 97 00 numaralı telefon ya da şubelerden iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bireysel Emeklilik ne işe yarar?

Maaşınız varken ve para kazanırken para biriktirmenizi, biriktirdiğiniz parayı fonlar aracılığıyla işletmenizi ve daha fazla kâr etmenizi sağlar. Böylece 10 yılın sonunda ya da 15 yılın sonunda ikinci bir emekli aylığı bağlatabilirsiniz.

Ziraat BES online iptali nasıl yapılır?

online bankacılık sistemine giriş yapın.
“Değişiklik ve Talepler” sekmesine tıklayın.
“Değişiklik ve Talepler” sekmesine tıklayın.
“Değişiklik ve Talepler” sekmesine tıklayın.
“Cayma Talebine Devam” butonuna tıklayın ve Ziraat BES iptal işlemini başlatın.

Ziraat Emeklilik (BES) iptali kaç günde ödeniyor?

İptal işlemi yaklaşık 10 gün sürer. Sonrasında paranın yatması ile bir ile on beş gün arasında sürmektedir.

Ziraat Bireysel Emeklilik SMS ile nasıl iptal edilir?

Ziraat Bankası, BES poliçelerinde SMS ile iptal hizmeti sunmamaktadır. Mobil bankacılıktan, telefon bankacılığından ya da şubelerden BES iptal işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bireysel Emeklilik iptali için ne yapmalıyım?

Telefon bankacılığı, internet bankacılığı ya da şubelerden iptal talebi yapmalı; size verilen dilekçeyi doldurup bankaya teslim etmelisiniz.

Yorum yapın