Ziraat BES İptali ve Ziraat Ayrılma Formu

Ziraat Bankası da diğer kurumlar gibi BES yani Bireysel Emeklilik Sistemini uygulayan ve kişilerin tasarruf ve emeklilik hakları kazanmaları için hizmetler veren bankalar arasındadır. BES genel anlamda ilgili kanunla yürürlüğe girmiş olan kişilerin zorunlu olarak katıldıkları fakat diledikleri zaman ayrılabildikleri bir emeklilik ve tasarruf oluşturma sistemi olarak tanımlanabilir. BES ile elde edilmek istenen amaçlar farklı ve çeşitlidir.

Kişiler belirli bir süre pirim yatırıp yaş sınırını geçtikten sonra özel olarak emekli olma hakkı kazanırlar ve farklı hizmetlerden yaralanırlar. Ziraat BES iptali de diğer kuruluşlardan yapılacak iptal işlemleri gibi bir süreç ve teferruatları içinde barındırır. İptal işlemleri başladıktan sonra belli bir süre sonra kişinin BES üyeliği iptal edilir ve birey bu sistemden kendi rıza ve isteğiyle çıkmış olur.

Ziraat Bankası BES İptal Süreci Ve İptal Yolları

Ziraat Bankası kişilere zorunlu olarak üye olma şartı getirilen bireysel emeklilik işlemlerini faaliyetleri içinde yürütmektedir. Bireysel emeklilik planlaması ile başlayan süreç en uygun poliçe ya da planın hazırlanmasıyla devam eder.

Daha sonra ilgili kişiye sunulan bu plan neticesinde kişi sözleşmeyi imzalar ve böylece bireysel emeklilik sistemine üye olmuş olur. Ziraat BES iptali de aynı üyelikte olduğu gibi kanuni olarak kişilere tanınan bir haktır. İptal sürecinde kullanılabilecek farklı yollar bulunmaktadır. Ayrıca içeride bulunan paranın tümünü kesinti olmadan almak içinde en fazla 60 gün içinde iptal başvurusu yapılmalıdır. Ziraat BES iptali için izlenebilecek yollar ise şunlardır;

  • İnternet bankacılığı faaliyeti ile iptal başvurusu
  • Mobil bankacılık uygulaması ile iptal başvurusu için ziraat müşteri hizmetleri arayabilirsiniz.
  • Telefon bankacılığı hizmeti ile iptal başvuru yapılabilir.

İnternet Bankacılığı İle BES İptali

Ziraat bankası internet bankacılığını kullanan BES üyeleri sistemden çıkış yapma işlemlerini bu platform üzerinden kolaylıkla yapabilirler. Yapılması gereken ilk şey ise varsa internet bankacılığına giriş yapmaktır. Eğer internet bankacılığı kullanılmıyorsa öncelikli olarak internet bankacılığı müşterisi olunması gerekmektedir. Daha sonra Ziraat BES iptali işlemleri adımlar halinde internet sitesi üzerinden tamamlanabilir. Yapılan başvurularda izlenecek yollar ise site içinde ki yönergelerle açıkça belirtilmiştir. Kısaca şu adımlar izlenmelidir;

ziraat bes iptali nasıl olur
Ziraat BES İptali
ziraat bankası bes iptali
Ziraat BES İptali
ziraat bankası bes iptali
Ziraat BES İptali

  • İnternet sitesine giriş yapılır
  • Web bankacılığı menüsüne şifre ile giriş yapılır
  • Değişim ve Talepler sekmesi seçilip açılır
  • Otomatik Katılım Sözleşmesi menüsüne girilir
  • Cayma talebine devam etmek kısmı seçilir ve iptal işlemi sonlandırılır.

Mobil Bankacılık Uygulaması İle BES İptali

Ziraat Bankası mobil uygulaması aracılığıyla da oldukça kolay ve hızlı bir şekilde BES iptal işlemleri yapılabilir. Özellikle şubeye gidemeyen ya da vakti olmayan üyeler mobil uygulama vasıtasıyla iptal süreçlerini başlatıp sonlandırabilirler. Ziraat BES iptali mobil şubeden de yine aynı internet bankacılığında ki adımlarla yapılır.

BES iptal edildikten sonra ise hesapta ki mevcut para hesaplanır ve eğer herhangi bir kesinti yapılması gerekiyorsa kesintiler yapıldıktan sonra kalan tutar müşterinin maaş hesabına aktarılır. Eğer kesinti yapılmasını gerektiren bir durum yoksa içeride ki bakiye olduğu gibi müşteri hesabına aktarılır.

Telefon Bankacılığı İle BES İptali

Bireysel Emeklilik sisteminden ayrılmak isteyen Ziraat Bankası telefon bir diğer iptal ettirme yolu olarak telefon bankacılığı hizmetini de kullanabilirler. Ziraat BES iptali için işleyen yollardan biri olan telefon bankacılığı ile de iptal işlemleri başlatılıp, sonlandırılabilir. Bunun bir diğer ismi de Ziraat BES çağrı merkezidir. Bu çağrı merkezi aranır ve ilgili tuşlamalar yapılır daha sonra ise cayma kısmı olan bölüme bağlanılır. Burada müşteri temsilcisi öncelikle bazı güvenlik koşullarını tamamlar ve iptal süreci başlatılır.

Ziraat Bankası müşteri hizmetleri için tıklayabilirsiniz.Yorum yapın