Vodafone PUK Kodu Öğrenme Nasıl Yapılır?

PUK kodu, akıllı telefonlar için bilinen kilitleme sistemine benzer. PIN kodu, SIM karta atanan güvenlik yoludur. Dilerseniz şifreyi telefon ayarlarından da kaldırabilirsiniz. Vodafone PIN kodunuzu unutursanız kullanışlı bir yol olarak PUK kodlarını deneyebilirsiniz.

Vodafone PUK Kodu Nasıl Öğrenilir?

Tüm operatör SIM kartları gibi, Vodafone PUK kodu da ikinci bir güvenlik sunar. PUK kodları hem güvenlik rolü hem de satın alma rolü vardır. Parolanızı unutursanız telefonunuzu tekrardan açmak için bu kodlar yardımcı olur. Aynı zamanda hırsızlık veya kayıp durumunda SIM kartın bloke edilmesini de garanti eder. PIN’i telefonunuza üç kez yanlış girerseniz bir daha giremezsiniz. Üç yanlış girişten sonra PUK kodunuzu girmeniz istenecektir. Bu açıdan PUK kodunu çeşitli şekillerde öğrenebilirsiniz.

Online Self Servis ile Öğrenme

İlk yöntem, akıllı bir cihazdaki Vodafone yan uygulamasıdır.

  • Wi-Fi’a bağlı herhangi bir cihazdan veya bilgisayardan Vodafone online işlemlerine veya ‘Vodafone Yanımda’ uygulamasına erişin.
  • Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdikten sonra ‘Ayarlarım’ menüsünde ‘Hat Ayarlarıma’ gidin. Açılan ekranda PUK kodu görüntülenecektir. Başka bir satır kayıtlıysa ve şifreniz yoksa S yazıp 7000’e göndererek şifreyi bulabilirsiniz.

Sesli Yanıt Self Servis ile Öğrenme

Vodafe PUK kodu öğrenme için bir diğer yöntem, başka bir telefondan 7000’i arayarak Sesli Yanıt Self Servis’ten öğrenmektir. Alternatif olarak müşteri hizmetlerini arayarak ihtiyacınız olan bilgiye erişebilir ve PUK kodunu öğrenebilirsiniz. Ancak Vodafone PUK kodu değiştirme için herhangi bir yöntem yoktur.

Vodafone PUK Kodu Sorgulama

Hattınız Vodafone ise, Vodafone Yanımda mobil uygulamasını kullanarak PUK kodunuzu bulabilirsiniz. Bu aşamada Vodafone PUK kodu sorgulama nasıl yapılır sorusu ortaya çıkmaktadır. Bu açıdan ‘Vodafone Yanımda’ web sitesine giriş yapabilir veya 7000 servisini telefonla arayabilirsiniz. Böylelikle PUK kodu sorgulamasını yapabilirsiniz.

Vodafone PUK Kodu Bloke Hatası

PIN kodu ve PUK kodu farklıdır. Bu açıdan PIN ayarlanarak değiştirilebilir. Bu haneli kodu silmek de mümkündür. Uzun süre kullanmazsanız, kodu unutabilirsiniz. Bu gibi durumlarda bir PUK koduna ihtiyacınız vardır. PUK kodu değiştirilemez veya silinemez. PIN’i üç kez yanlış girerseniz, bir sonraki aşamada PUK kodunu girmeniz gerekir. PIN ve PUK kodları 1 ve 2 numaralı varyantları içerir. Belirli bir hattın PIN 2’sinden çeşitli fonksiyonlara erişilebilir.

PIN kodu, üç yanlış giriş sonucunda telefonun kilitlenmesine neden olur. Bu açıdan PUK 2 kodu mantıksal olarak PIN 2 koduna benzer, 8 haneden oluşur ve 10 defadan fazla hatalı girilemez. Vodafone kullanıcılarının PUK koduyla yaptığı en yaygın hatalardan biri, PUK kodunun kilidini açarken SIM kartın bloke edilmesidir. Bunun sonucunda ise Vodafone PUK kodu bloke hatası ile karşılaşılır. Vodafone PUK kodunuzu giremiyorsanız mutlaka PUK kodunuzda bir sorun vardır. Bu açıdan yeni bir sim kartı almanız gerekmektedir.

Yorum yapın