Tüvtürk Randevu İptal Etme Nasıl Yapılır?

Tüvtürk randevu iptali işlemi, randevu alma işlemi kadar meşakkatli bir iş değildir. Kısa süre içerisinde randevu iptali işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Tüvtürk randevu iptal işlemleri için kullanabileceğiniz kanallar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Tüvtürk İletişim Kanalı
 • Tüvtürk E-Devlet Kapısı Sistemi

E-Devlet Kapısı sisteminden iptal işlemlerinizi gerçekleştirmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • E-Devlet Kapısı sistemine giriş yaptıktan sonra ana sayfadaki “Kurumlar” sekmesinden “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı” sayfasına ulaşım sağlamanız gerekmektedir.
 • Ardından Bakanlığın görüntülenen hizmetleri arasından “Tüvtürk Muayene Randevu İptal” sekmesine tıklamanız gerekmektedir.
 • Tarafınızdan araç plakası bilgisi istenmektedir. Bu bilgiyi verdikten sonra işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tüvtürk muayene randevusu iptal etmek isteyen kişilerin tercih edebilecekleri bir diğer işlem kanalı, iletişim hattıdır. Tüvtürk kurumuna ulaşım sağlayabileceğiniz destek hattı şu şekildedir:

0 888 233 00 55

Tüvtürk randevu iptali
Tüvtürk randevu iptali

Tüvtürk Randevu Değişikliği Nasıl Yapılır?

Tüvtürk randevu değişikliği, randevu saatini, tarihini ve kişisel bilgileri değiştirmek için kullanabileceğiniz bir hizmettir. Randevu güncelleme işlemleri için de tercih edebileceğiniz birçok farklı kanal bulunmaktadır. Bu kanallardan ilki yukarıda detaylı olarak bahsetmiş olduğumuz gibi e-Devlet Kapısı sistemi “Tüvtürk Muayene Randevu İptali” hizmetidir.

Randevu iptali için hizmete giriş sağladıktan ve plakanızı girdikten sonra güncel randevularınız görüntülenecektir. Dilerseniz randevuyu iptal etmek yerine güncelleme yapma imkanı da sunulmaktadır. Bunun yanında Tüvtürk iletişim hattını arayıp randevunuzda güncelleme yapmak istediğinizi söyleyerek de yalnızca birkaç dakika içerisinde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Tüvtürk Randevusuna Gitmezsem Ne Olur?

Tüvtürk randevusuna gidilmemesinin yaptırımı, kullanıcılar tarafından en sık araştırılan konulardan birisidir. Tüvtürk randevu saatinin kaçırılması veya gidilemeyeceği belli olduktan sonra iptal işlemlerinin yapılmaması durumundan kişilerin herhangi bir ceza ödeyip ödemeyeceği oldukça sık merak edilmektedir. Bu konuda herhangi bir para cezası yaptırımı bulunmamaktadır. Ancak randevu alımı konusunda sınırlama getirilmiştir. Bu sınırlama şu şekildedir:

 •  Aynı yıl içerisinde kişinin 2 kere randevuya gitmemesi halinde, Tüvtürk kurumu 3. defa randevu alımına izin vermemektedir.
 • Aynı yıl içerisinde 3 kez randevuda değişiklik yapma veya iptal etme durumları olması halinde, 4.kez randevu alma imkanınız bulunmamaktadır.

Tüvtürk Ücretsiz Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Tüvtürk randevu alma işlemi, birçok farklı kanal kullanılarak yapılabilmektedir. Bu kanallar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Tüvtürk iletişim hattı
 • E-Devlet Kapısı sistemi
 • Tüvtürk resmi internet sitesi

Tüvtürk resmi internet sitesini kullanarak ücretsiz muayene randevusu almak için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • https://reservation.tuvturk.com.tr/web.ui/Index.aspx linkine tıklayarak kurumun ücretsiz randevu alınabilmesi için oluşturduğu online randevu alma sayfasına ulaşım sağlamanız gerekmektedir.
 • Ardından tarafınızdan plaka, ruhsat seri numarası ve şehir bilgisi talep edilecektir.
 • Bilgilerinizi girdikten sonra gün ve saat belirlemesini kendiniz yaparak aracınız için muayene randevusu oluşturabilirsiniz.
 • Randevunuzda değişiklik gerektiren bir durum olduğunda yaptırıma maruz kalmamak için yukarıdaki adımları izleyerek randevu değişikliği işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Muayene Ücreti Ne Kadar?

Araç muayene ücreti, her sene güncellenmektedir. Bu nedenle Tüvtürk randevu işlemi gerçekleştiren kişiler tarafından yıllık olarak araç muayene ücreti araştırması yapılması gerekmektedir. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren uygulamaya konan ücret tarifesi şu şekildedir:

 • Otobüs, kamyon, çekici ve tankerler için güncel ücret 462,56 TL’dir.
 • Otomobil, minibüs, kamyonet, arazi taşıtı, özel taşıt, römork ve yarı römork için güncel ücret 342,20 TL’dir.
 • Traktör, motosiklet ve motorlu bisiklet için güncel ücret 174,64 TL’dir.

Bu ücretlerin tamamına KDV dahil edilmiştir. Yani muayene için vereceğiniz toplam ücret bu şekildedir.

Yorum yapın