TCDD Hızlı Tren Bilet İptali ve İadesi

TCDD hızlı tren bilet iptali ve iade değişiklik işlemleri hakkında birçok detay seyahat etmek isteyenlerin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Son yıllarda, zaman kazanmak için havayolları tercihinin ilk ve tek seçenek olmaktan çıkmasıyla ve hızlı tren projesi sayesinde vatandaşlar tren ile seyahat etmeyi tercih etmektedirler. Üstelik TCDD hızlı tren bilet iptali ve iade değişiklik işlemleri konusunda kurulan bilet iade ve değişim sistemi sayesinde herhangi bir sorun da yaşanmamaktadır. Bu da vatandaşların biletlerini iptal ettiklerinde ekonomik kayıplara neden olmadan hareket etmelerini sağlamaktadır. Elbette bunu elde etmek için belirtilen şartlara uyulması gerekmektedir..

TCDD Bilet İptali ve Değişiklik İşlemleri Nereden Yapılır?

TCDD bilet iptal ve değişiklik işlemleri için bazı zaman kısıtlamalarının farkında olarak hareket etmeniz gerekmektedir. İptal ya da değişiklik işlemlerini 3 yol ile yapabilirsiniz. Gişelerden, internetten ya da müşteri hizmetleri kanalını kullanarak tüm işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. TCDD bilet iptal-iade, TCDD bilet değişikliği ve TCDD bilet açığa alma gibi işlemlerde; gişeden işlemler yapılacak ise hareket saatinden en az 15 dakika önce; internet, çağrı merkezi veya başka bir satış noktası üzerinden yapmak istiyorsanız kalkıştan 30 dakika önce yapılması gereklidir.

TCDD bilet değiştirme işlemleri için ister kalkış saatinden önce tarih ve saat değişikliği yapabilir, isterseniz bileti açığa alarak ileri ki bir zamanda kullanabilirsiniz.

TCDD Bilet İptal Edilir Mi?

TCDD biletlerinin iptali, tren yolculuğunun türüne ve satın alınan bilet türüne göre değişiklik göstermektedir. TCDD’de YHT adı verilen hızlı tren seferleri, ana hat trenleri ve bölgesel tren seferlerinin farklı bilet iptal, iade ve bilet değiştirme fonksiyonları vardır.

TCDD hızlı tren bilet iptali kapsamında satın aldığınız biletin seviyesine göre YHT bilet değişikliği ve YHT hızlı tren bilet iptali farklılık göstermektedir. İki tür yüksek hızlı tren bilet çeşidi vardır; standart ve esnek biletler.

YHT standart biletini sadece bir kez değiştirme hakkınız bulunmaktadır. Ayrıca standart bilet alan yolcular biletlerini açığa da alma haklarına sahiplerdir. Açık biletler ise 6 aylık süre içinde kullanılmalıdır. Açık biletlerin geçerlilik süresi 6 aydan uzun değildir. Ek olarak yolcular, açığa alınan biletleri, ana hat ya da bölgesel tren seferlerinde de kullanılabilme haklarına sahiplerdir. Ancak standart biletler için hızlı tren biletlerini iptal etmede para iadesi bulunmamaktadır.

Esnek biletler ile standart biletler arasındaki fark, fiyatlarının % 20 daha yüksek olmasıdır. Ancak esnek biletlerin daha fazla avantajı vardır. Bu biletler 3 defa bilet değiştirme ve TCDD bilet açığa alma hakkına sahiptir. En önemlisi, YHT, hızlı tren biletlerinin iptali durumunda para iadesi de yapmaktadır.

YHT bilet iptal işlemlerinin yapılabilmesi için kalkış süresinden önce mutlaka TCDD iletişim kanallarından ulaşmanız ve iptal işlemlerini başlatmanız gerekmektedir.

hızlı tren bilet iptali
TCDD Bilet iptali

TCDD Bilet İptal Kesintisi

TCDD’den bilet iptal ve para iadesi istemeniz halinde bir miktar para iadesinde kesinti yapılmaktadır. Bu kesinti de satış kurallarında yer alan bilgilere göre, hareketten birkaç gün önce yapılan TCDD bilet iptal iadesi başvurusu için ücretin % 10’u kesilmektedir. Kalkış günü yapılan başvurularda TCDD biletler için iade ücreti ise %20’dir.

Esnek biletinizi kredi kartı ile aldıysanız, kartınıza genel süre olarak 15 gün içinde para iadesi yapılacaktır. Tren istasyonlarından alınan TCDD hızlı tren bilet iptali ve iade değişiklik işlemleri hemen yapılmaktadır.

Girdiğiniz seyahat bilgileri yanlışsa veya değiştirmek isterseniz internetten, cep telefonundan, çağrı merkezinden veya istasyondaki satış noktalarından kolayca değişiklik işlemlerini de yapabilirsiniz.

Kalkışa geçmiş ve kalkış saati geçmiş seferler değiştirilemez veya iade edilemez. Hareket saati geçen biletler yanmış sayılır.  TCDD Taşımacılık nedeniyle kısmen veya tamamen kullanılamayan ve gecikmeler nedeniyle transit seyahatlerine yetişemeyen yolculara para kesintisi uygulanmadan iade yapılmaktadır. Ya da yolcunun tercihine göre açık bilete dönüştürülebilir.

TCDD bilet iletişim için, 444 82 33 numaralı müşteri hizmetleri telefonundan iletişime geçebilirsiniz. TCDD hızlı tren bilet iptali, TCDD bilet değişiklik işlemleri ve seyahatle ilgili diğer konularda şikayet ve önerilerde bulunmak için kullanabilirsiniz.

Yorum yapın