Finans /BankacılıkNasıl İptal Edilir ?

KYK Kredi İptali Ve Sorgulama

kyk kredi iptali

KYK Kredi İptali KYK yani tam açılımıyla Kredi ve Yurtlar Kurumu, yükseköğretim öğrencileri için kredi, burs ve yurt başta olmak üzere farklı birçok konuyla ilgilenen resmi bir devlet kurumudur. KYK Gençlik ve Spor Bakanlığı çatısı altında bulunan ve özellikle verdiği öğrenim kredisi ve burslarla ilgili takip edilen bir kuruluştur.

KYK kredi ve bursları almaya hak kazanan öğrenciler okudukları süre boyunca bu kredi ve bursları almaya devam ederler. KYK kredi iptali de yine belli şartlarla gerçekleşebilecek bir durumdur. Fakat burada bir konunun ayrımı son derece önemlidir. KYK kredi ve burs içerikleri bakımında son derece farklı iki uygulamadır. En temel farkları ise alınan kredinin geri ödenmesi bursun ise karşılıksız olarak verilmesidir. KYK kredi iptali durumunda ise alınmış olan kredi belli zaman aralıklarında devlete geri ödenir.

KYK Kredi Başvuru Süreci

Kredi ve Yurtlar Kurumu üzerinden burs ve kredi başvuruları yapıldıktan sonra belli bir süre sonunda başvurular değerlendirilip sonuçlandırılır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise özellikle her başvuru yapana kredi verilmeyeceği konusudur. Yani kredi almak için belli şart ve unsurların taşınması bir zorunluluktur. KYK kredi ve burs başvuruları ve KYK kredi iptali başvuruları ise e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır.

 Burada ilgili kurumun sayfasına giriş yapılıp yönlendirmeler doğrultusunda başvurular tamamlanır. Başvuru yaparken dikkat edilmesi gereken hususların başında ise öğrenim bilgilerinin eksiksiz ve doğru girilmesi gerektiğidir. Aksi durumda yapılan başvurular olumsuz olarak değerlendirilmektedir. Başvuru aşamaları ise tamamen internet üzerinden yürütüldüğü için öğrenciye dair tüm bilgiler ilgili diğer kamu kurumlarının web adresleri üzerinden temin edilmektedir.

kyk kredi iptali
kyk kredi iptali

KYK kredi Ve Burs Başvuru Aşamaları

KYK kredi başvuru iptali ve burs başvuruları artık sadece internet üzerinden e-devlet kapısı ile yapıldığı için öncelikle burs ve kredi başvurusu yapan her adayın bir e-devlet hesabı olması gerekmektedir. Daha sonra YÖKSİS sistemi üzerinden girilen öğrenci bilgileri ile devam eden başvuru süreci bilgilerin kontrolü sonrası sonlanır. Burada bir belge ibrazı dışında öğrencilerden herhangi bir evrak ya da belge vermeleri istenmemektedir. İstenen bu tek belge ise

Öncelik Belgesi olarak isimlendirilen özel durum ispatlar niteliğinde olan belgedir. Şehit ya da gazi yakınları, en az %40 engeli bulunanlar, amatör milli sporcular, Darrüşafaka mezunları, anne ve babası vefat etmiş olan öğrencilerin bu belgeyi posta yoluyla ya da bizzat elden kuruma ulaştırmaları gerekmektedir. Daha sonra ise başvuru süreci tamamlanmış olur. Burs ve kredi süreci içinde ise yapılması gereken bazı unsurlar daha vardır. Bunların başında ise verilmesi gereken senet taahhüdü gelir, bu taahhüdü vermeyen kişilerin başvuruları olumsuz olarak değerlendirilir. Kredi ve burs almaya hak kazanan öğrenciler ise ödemelerini Ziraat Bankası aracılığı ile alacaklardır. Yine KYK kredi iptali işlemleri de başvuru işlemleri gibi bir süreç halinde işlemektedir.

kyk kredi iptali
KYK Kredi iptal dilekçesi örenği

KYK Kredi Ve Burs İptali

Kredi Yurtlar Kurumundan alınan öğrenim kredisi ve burslar öğretim süresi bitmeden de iptal edilebilir. KYK kredi iptali için öğrencilerin takip edebilecekleri iki farklı yol bulunmaktadır. İlk yol aynı başvuru aşamasında olduğu gibi e-devlet üzerinden iptal başvurusu yapmaktır. Bir diğer iptal ettirme yolu da ilgili kuruma bir iptal dilekçesi ile başvuru yapmaktır. Öğrenciler burs ya da kredileri iptal ettirdikten sonra kredilerle ilgili ödeme planları yine öğrenim bittikten sonrası için planlanır.

Bursu iptal ettiren kişiler öğrenim süreleri boyunca KYK bursunu bir daha alamazlar lakin krediye tekrar başvuru yapabilme hakkına sahiptirler. Kredi başvurusunu tekrar yapan öğrenciye kredi verilmesi durumunda ise kredi kalan öğrenim süresi hesaplanarak ödenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu