İŞKUR İş İlanları Başvuruları Nasıl Yapılır?

İŞKUR kısa adının tam açılımı Türkiye İş kurumudur, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren bu kurum, iş, mesleki eğitim ve organizasyon ve istihdam başta olmak üzere diğer iş ve meslekle ilgili konularla ilgilenir. Aynı zamanda kurumun sürekli aktif olarak yayınladığı iş ilanları da mevcuttur. İŞKUR iş ilanları başvuruları ise tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından kullanılabilecek açık bir alandır.

İş ilanları dışında İŞKUR tarafından sürekli olarak açılan mesleki yeterlilik kursları, iş başı eğitim programları gibi kurs ve eğitimlere de yine her vatandaşa açık olarak düzenlenen uygulamalardır. İŞKUR hemen hemen her ilde ve ilçelerde ofisleri bulunan ve işsizlikle mücadele kapsamında önemli projeler hayata geçiren resmi bir devlet kurumudur. İŞKUR iş ilanları ise yüzlerce farklı sektörden binlerce iş ilanının olduğu bir ortamdır.

İŞKUR İş Başvurusu Aşamaları

Türkiye İş Kurumu yani İŞKUR üzerinden sürekli güncel olan iş ilanlarına başvuru yapıp size uygun olan işe yerleşmek oldukça basit ve hızlı birkaç adımdan oluşmaktadır. İŞKUR iş ve meslek ilanları kurumun resmi internet sitesi üzerinden yayınlanmakta olduğu için bu ilanları bu site üzerinden görüntüleyebilirsiniz. İŞKUR iş ilanları ve başvurma aşamaları ise şu şekilde ilerlemektedir.

 • Öncelikle resmi internet sitesine girip kayıt olmanız gerekmektedir. Bu kayıtla beraber iş arama kısmına girip kendiniz için bir özgeçmiş hazırlayıp iş arama durumunuz d aktif hale getirmeniz gerekmektedir.
 • Ardından yönlendirildiğiniz sayfa da iş ilanları görüntülenecektir. Burada kişi kendi cv ve bilgilerine uygun olan işleri görüntüleyip, bu ilanlara anında başvurabilir.
 • Bir diğer önemli husus da iş başvurularında iş arayan kişinin durumunu aktif olarak seçmesidir. Aksi durumda iş ilanlarına başvuru yapılamaz ve belli bir süre sisteme giriş yapılmazsa da sistem tarafından mevcut hesap askıya alınır.

işkur lanları nasıl yapılır
işkur iş başvuru ilanları

İŞKUR İş Arayan Sayfası Üzerinden Kayıt Yapma

İŞKUR kendisine ait web sitesi üzerinden oldukça geniş bir yelpazede iş ve meslek ile ilgili konularda hizmetler vermektedir. Kurslar, eğitimler, takviye ve destekler gibi önemli ve temel programların tümü web sayfası üzerinden online olarak takip edilip başvurulabilecek durumdadır.

Bu hizmetlerden bir tanesi de iş arama ve İŞKUR iş ilanları sayfasıdır. İş arayan sayfası üzerinden görüntülenebilecek bu sayfaya giriş yapan her kişi önce kayıt işlemleri ile karşılaşır. Kayıt işlemlerinin de kendi içinde farklı türleri bulunmaktadır. Yine aynı sayfa üzerinden mevcut iş ilanlarına, mesleki eğitim programlarına ulaşılıp detaylı bilgi de alınabilir. Bunun dışında işsizlik sigortası durumu sorgulama ve başvuru işlemleri de yine bu web sayfası üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca iş ve meslek danışmanlığı hizmeti de yine iş arayan sekmesi içinde yer alan bir başka hizmet ayağıdır.

İŞKUR Aktif İşgücü Programları

İŞKUR ülke vatandaşlarının iş ve meslek gibi konularda yolunu açan, hem istihdam konusunda hem de mesleki ve teknik eğitimler konusunda çalışan bir kuruluştur. Bu kapsam da İŞKUR iş ilanları dışında Aktif İşgücü Programları başlığıyla da bazı hizmet ve eğitimler düzenlemektedir. Bu kapsamda verilen hizmetler ise şunlardır;

 • Toplum ve kamu yararına açılan programlar
 • İş başında eğitim ve kurs programları
 • Temel mesleki eğitim kursları
 • Çalışmaya devam edenler için mesleki eğitim programları
 • Korunmaya alınmış iş yerleri uygulaması
 • Engelli ve eski hükümlülere iş yeri açma ve çalıştırma destek programları
 • Engelli vatandaşların işe yerleştirilmesi uygulamaları

İŞKUR düzenlediği bu uygulama ve eğitimlerin tümü ücretsiz ve hiçbir maddi talep alınmadan yapılmaktadır. Ayrıca bu eğitimlere katılan herkes ortalama 25-100 TL arasında günlük bir ücret almaktadırlar. Alınan bu ücretler Toplum yararına olan programlarda asgari ücret tutarında olmaktadır.

“İŞKUR İş İlanları Başvuruları Nasıl Yapılır?” üzerine bir yorum

 1. 1000 tl sosyal destek başvurusunda bulundum, reddedilmiş. İş kurlara iş için bakıyoruz hiç bir yerden haber yok. ne yapacağız biz böyle ?

  Cevapla

Yorum yapın