İSKİ Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

İSKİ abonelik iptali yapmak için hem İSKİ şubesine gidilebilir hem de online ortamdan başvuru yapılabilmektedir. İSKİ abonelik iptali için gerekli belgelerin İSKİ’ye ulaştırılması ve İSKİ’nin sözleşme feshi talep eden tarafın abone olduğunu teyit etmesi gerekmektedir. Abonelik iptali gerçekleştirildikten sonra aboneliğin sahibine güncel fiyat üzerinden teminat bedeli verilmektedir. Bu tutarın aboneye iade edilebilmesi için abonenin İSKİ’ye IBAN vermesi gerekmektedir. IBAN vermemiş olsa da abonenin ismine teminat tutarı PTT’ye yatırılmaktadır. Abonelik iptali başvurusu yapacak olan kişi maksimum 5 gün içerisinde hem aboneliğini iptal ettirebilmekte hem de teminat tutarını geri alabilmektedir.

İSKİ Abonelik İptali İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

İSKİ abonelik iptal evrakları, konut ve iş yeri abonelik iptaline göre farklılık göstermektedir. Abonelik iptali için istenen belgeler ise aşağıda belirtilmiştir:

 • Konut: Abonenin kimlik belgesi istenmektedir. Ayrıca sayaç üzerinde bulunan son metreküp işareti de gerekmektedir.
 • İş yeri: Kimlik belgesi ve sayaç üzerinde yer alan son metreküp işaretine ek olarak kaşe, imza sirküsü ve yetki belgesi istenmektedir.

İSKİ Abonelik Ayırma İşlemi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İSKİ abonelik ayırma belgeleri aşağıda sıralanmıştır:

 • Kimlik belgesi istenmektedir.
 • Apartman yönetiminin oy çokluğu ile karar aldığını gösteren onaylı belgenin fotokopisi gerekmektedir.
 • İş yeri için abonelik ayırma başvurusu yapacak olanlardan vergi numarası talep edilmektedir.
 • Şirketlerden imza sirküleri ve yetki belgesi istenmektedir.
 • Şantiye suyu aboneliğinden bireysel aboneliğe geçişte yapı iskan belgesi talep edilmektedir.

İSKİ Abonelik İptal İşlemi İçin Yöntemler Nelerdir?

İSKİ abonelik iptal yolları aşağıda verilmiştir:

 • E-devlet sistemi üzerinden İSKİ abonelik iptali yapılabilmektedir.
 • İSKİ’nin web sitesi üzerinden abonelik iptali için başvuru yapılabilmektedir.
 • Alo 185 çağrı merkezi aracılığı ile abonelik iptali talep edilebilmektedir.
 • İSKİ şubeleri üzerinden abonelik iptal başvurusu gerçekleştirilebilmektedir.
iski abonelik iptali 1024x541 1
iski abonelik iptali 1024×541 1

E-Devlet Üzerinden İSKİ Abonelik İptal Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden İSKİ abonelik iptali için izlenmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • Ana sayfadaki giriş yap butonu aracılığı ile abonenin kimlik doğrulaması yapması istenmektedir. E-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza ve internet bankacılığı ile yapılacak olan kimlik doğrulamaları kabul edilmektedir. İSKİ abonesinin eğer e-devlet şifresi yok ise, PTT şubelerinden e-devlet şifresi alabilmektedir.
İSKİ abonelik iptali
İSKİ abonelik iptali

 • Kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra e-hizmetler menüsü açılarak İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi bulunmalıdır. Alternatif olarak arama kısmına da İSKİ yazılabilmektedir.
 • İSKİ ile yapılabilecek işlemler içerisinden Abonelik Sözleşme Feshi Başvurusu seçilmelidir.
 • Açılan sayfada aktif kayıtlı su aboneliği sözleşme feshi başvuruları yer almaktadır. Mevcut başvurusu olmayanların yeni başvuru butonuna tıklamaları gerekmektedir.
 • Başvuru için istenen bilgiler doldurulduktan sonra başvuru formu onaylanmalıdır. Fesih başvurusu sonuçlandığında da aboneye bilgilendirme yapılmaktadır.

Telefon İle İSKİ Abonelik İptali Nasıl Gerçekleştirilir?

Çağrı merkezinden İSKİ abonelik feshi başvurusu yapılabilmesi için Alo 185 hattının aranması gerekmektedir. Müşteri temsilcisi abonenin kimliğini teyit edebilmek için kendisinden bazı kişisel bilgilerini talep etmektedir. Eğer doğru cevapları verir ve kimliğini doğrulayabilir ise; müşteri temsilcisi abonelik iptalini gerçekleştirmektedir. Bu işlem sırasında da aboneden teminat bedelinin yatırılması için IBAN numarası talep edilmektedir. Ortalama 3-5 gün içerisinde teminat bedeli abonenin hesabına yatırılmaktadır.

İSKİ Şubelerinden Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

İSKİ şubesine giderek abonelik sözleşmesini feshetmek için abonenin bizzat kendisinin gitmesi gerekmektedir. Gerekli evrakları yanına alarak şubeye gitmelidir. İSKİ abonelik iptali gerçekleştikten sonra teminat bedeli de İSKİ abonesinin hesabına aktarılmaktadır. Abonelik iptali için eğer IBAN numarası verilmez ise, teminat bedeli İSKİ tarafından abonenin adına PTT’ye yatırılmaktadır.

Yorum yapın