İDO Bilet İptal Nasıl Yapılır?

İDO bilet iptali için, İDO çağrı merkezi ile iletişime geçmek gerekmektedir. İDO bileti, İstanbul Deniz Otobüsü hatlarında kullanılabilen bir bilettir. Bu deniz otobüsleri, arabalı vapur olarak da bilinmektedir ve arabalı kişilerin kullanımına da uygundur. İDO deniz otobüsleri, toplamda 33 hat üzerinde, 25 Deniz Otobüsü, 10 Hızlı Feribot, 18 Araba Vapuru, 35 Şehir hatları Yolcu Vapuru, 10 Deniz Taksi ve Mavi Marmara Yolcu Gemisi ile hizmet vermektedir.

İDO Nasıl Kullanılır?

İDO kullanımı, bazı kurallarla sınırlandırılmıştır. İDO kullanım kuralları şunlardır:

  • Feribotlarda ve deniz otobüslerinde, bilet satış işlemleri kalkış saatinden 5 dakika önce kapanmaktadır.
  • Dış hat seferlerinde, araçlı ya da araçsız yolcuların, kalkış saatinden en az yarım saat önce iskelede bulunmaları gerekmektedir.
  • İç hat seferlerinde, gemi kapasitesi tamamen dolarsa, gemi kalkış saatinden önce hareket edebilmektedir. Terminal yolcu kapılarının kapanmasının ardından, sefere yolcu kabul edilmez.
  • İDO seferleri kullanılırken, AKBİL ya da İstanbulkart kullanımı yalnızca iç hat seferlerinde geçerli olmaktadır. Dış hatların kullanımı için önceden bilet alınması gerekmektedir.
  • İptal Seferler Cepte uygulaması indirilerek, yolcu harici sebeplerle iptal edilen seferlerin takibi yapılabilir.
  • İndirimli biletlerden yararlanan yolcuların, sefer öncesi, indirim sebebini açıklayan belgeyi görevli kişilere göstermesi gerekir. Bu belgeyi gösteremeyen kişilerin indirim hakları iptal edilir ve bu kişilerden tam bilet ücreti temin edilir.

İDO Promo Bilet Nedir?

İDO promo bilet, yalnızca ekonomi sınıfında yolculuk eden kişiler için kullanıma sunulan ve sınırlı sayıda olan promosyon biletlerdir. Promosyonlu biletler üzerinde, yaş ya da meslek kaynaklı yapılan indirimler uygulanmaz. Bu biletler iade edilemez ancak bilet değişimi yapılabilir. Biletlerin değişimi için, sefer saatine bir saatten az kalan zamanlar seçilirse, bilet ücretinin %50’si kesintiye uğratılarak değişim yapılır.

Öğrenci, basın, engelli, 65 yaş üstü ve İBB meclis üyesi kişilerin yararlandıkları indirimler, bu biletin kullanımında iptal edilir. Bilet üzerinde yalnızca promo bilet kampanya ve indirimleri geçerli olmaktadır.

ido bilet iptali
İDO Bilet İptal Nasıl Yapılır?

İDO First Class Nedir?

İDO First Class, Yenikapı – Bursa ve Yenikapı – Bandırma hatlarında yer alan özel oda biletlerine verilen isimdir.

Yenikapı- Bursa hattında yer alan, 4 kişilik First Class salon bileti ücretlerine 1 adet otomobil, jeep ya da minibüs içinde 4 kişi dahildir. First Class biletleri, sefer kalkış saatine 24 saatten daha az bir zaman kaldığında değiştirilemez ya da iptal edilemez. Sefer saatine 24 saatten fazla kalan biletler, %10 kesinti yapılarak değiştirilebilir ya da iptal edilebilir.

Yenikapı- Bandırma hattında yer alan, 8 kişilik First Class İDO bileti ücretlerine 1 adet otomobil, jeep ya da minibüs içinde yer alan 4 kişi dahildir. Bu sefere ait biletlerde, sefer saatine 24 saatten daha az kaldığında değiştirilmez ya da iade edilemez.

İDO Bilet İptali Nasıl Yapılır?

İDO bilet iptali için, İDO resmi internet sitesi, İDO mobil uygulama veya çağrı merkezi kullanılabilir. Bu yöntemler kullanılarak, bilet kullanım bilgileri üzerinde değişiklikler de yapılabilir. Biletin satın alındığı bilet satış noktaları gişe ya da acenteler ise, bilet üzerinde yapılabilecek iptal ve iade işlemleri, ancak bu noktalardan gerçekleştirilebilir. İDO bileti iade işlemlerinden yararlanma koşulları şunlardır:

  • Promo Biletler: Bu biletler iade edilemez. Ancak sefer kalkış saatine 1 saat kalmasından önce, bilet ücretinin %50’si kesilerek değişim yapılabilir.
  • Eco Biletler: Bu biletlerin iadesi, sefer saatinde 1 saat kalmadan önce %30 kesinti ile yapılabilir.
  • First Class Biletler: Sefer saatine 24 saatten fazla kaldığı durumlarda iade ve değişiklik kabul edilen biletlerde, %10 oranında kesinti yapılır.

Yorum yapın