Halkbank Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Detayları, Avantajları, Dezavantajları ve Halk BES İptal Etme

NOT: 27 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla Ziraat Hayat Emeklilik, Vakıf Hayat Emeklilik ve Halk Hayat Emeklilik, Türkiye Hayat Emeklilik adı altında birleştirilmiştir. Yani makaledeki bilgiler geçerliliğini korumakla birlikte işlemler Türkiye Hayat Emeklilik çatısı altında yürütülecektir.

Esnafların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan Halkbank, BES poliçelerinin devlet tarafından ciddi manada desteklenmeye başlamasından sonra müşterilerine (başta esnaflar olmak üzere) BES poliçeleri satmaya başladı. Türkiye’de esnaf kesiminin çektiği zorluklar düşünüldüğünde sisteme katılım oranı ciddi manada düşük kalsa da Halkbank sunduğu avantajlarla bunu artırmayı başardı.

Yine de devlet desteği ve diğer avantajların yeterli gelmediği kişiler, BES poliçelerini nasıl değerlendirebileceklerini ya da nasıl iptal edebileceklerini merak ediyorlar. Halkbank BES iptal işlemleri de dahil olmak üzere tüm ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.

Halk BES’in Avantajları

Halkbank BES poliçelerinin sunduğu tüm avantajları bünyesinde barındırmasının yanı sıra devlet bankası olması dolayısıyla diğer çeşitli avantajları da sunuyor ki bunların başında birikimlerin devlet garantisi altında olması geliyor. BDDK kurallarına ek olarak sunulan bu devlet garantisi, on yıllar sonra dahi (BES poliçelerinin minimum ödeme alma süresinin 10 yıl olduğu düşünüldüğünde) birikimlerinizi güvende tutuyor.

 1. Giriş için balon ödeme yapmanız beklenmiyor.
 2. Aylık, üç aylık, altı aylık ya da yıllık ödeme planları oluşturabiliyorsunuz.
 3. Çıkış kesintileri oldukça düşük miktarlarda.
 4. Fon yönetim giderleri için yapılan kesintiler cüzi miktarlarda.
 5. Fon işletme sırasında bireysel temsilciniz size fazlaca yardımcı oluyor.

Bu avantajlar, Halk Emeklilik tarafından sunulan BES’in diğer bankalara ve sigorta şirketlerine göre daha fazla tercih edilmesine olanak sağlıyor.

Halk BES’in Dezavantajları

Halkbank BES poliçelerinin ülkenin ekonomik durumundan ve alışkanlıklarından kaynaklanan dezavantajları söz konusu. Devlet bankası olması, köklü geçmişi gibi durumlar birikimlerin yanması riskini tamamen ortadan kaldırsa da ülkenin ekonomik durumundan kaynaklanan riskler her zaman bulunuyor. Yani birikimleriniz enflasyon ve dolar karşısında eriyebilirken, fırsat maliyeti olarak adlandırabileceğimiz durum, BES yatırımlarının değerinin diğer yatırımlar karşısında daha az getirili olmasına sebep olabiliyor. Genel olarak dezavantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Eğer sistemde on yıl kalmaz iseniz ana paranız dahi ciddi kesintilerle geri ödeniyor.
 2. Fonlarınızı doğru yönetemediğiniz takdirde paranız enflasyon karşısında eriyor.
 3. Her yıl ödediğiniz miktarı belli oranda artırmazsanız birikim miktarınız istediğiniz seviyeye ulaşmayabiliyor.

Tüm bunlar tüm kurumların BES poliçelerinin doğal dezavantajları. Yine de para biriktirmeyi beceremiyorsanız BES sizin için iyi bir alternatif olabilir.

Halkbank BES Sorgulama

Halkbank bireysel emeklilik sistemi de dahil olmak üzere tüm diğer kurumlar üzerinden yapılan BES poliçeleri, ilgili kurumların online hizmetlerine ek olarak e-devlet üzerinden de sorgulanabilmektedir. Eğer birikim miktarınızı, devlet katkınızı, fonlarınızı ve fonların getirilerini, yapılan kesintileri görmek istiyorsanız BES hizmeti aldığınız kurumun online sistemine bakmanız gerekir.

Birikim miktarınıza ve devlet katkısına detaylı olarak bakmak istiyorsanız ise:

 1. E-DEVLET‘e giriş yapın.
 2. Bireysel Emeklilik Sistemi” aramasını yapın.
 3. Çıkan sonuçlardan ilkine girin.

Girdiğiniz sayfa, Halkbank BES sorgulama sayfası olacaktır.

Halkbank BES İptal İşlemleri

Halkbank bireysel emeklilik iptali işlemi için izlenecek yollar birden fazladır. İlk iki ay içinde sahip olunan cayma hakkının olup olmamasına göre yöntemler değişir. Eğer cayma hakkınız var ise ilk kesinti yapıldıktan sonra banka ile Halkbank BES iptal için iletişime geçmeniz gerekir. İletişim kurulduktan sonraki iş günü içerisinde Halkbank bireysel emeklilik iptali işlemleri başlatılır.

Cayma hakkı süresi aşıldıysa ama yine de sistemden ayrılmak isteniyorsa yapılacak işlemler aynıdır. Tek fark vardır o da iade edilecek miktardan yapılacak kesintidir. Bu miktar bir önceki yıla göre iade oranının 2,5 puan artması şeklinde hesaplanır.

SMS İle Halkbank Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

SMS ile Halkbank BES iptal etme işlemleri diğer birçok BES poliçesi satan kurumun aksine Halkbank’ta mümkündür. Bu işlem için 2560‘a SMS gönderilir. Halk Bankası bireysel emeklilik iptal işlemi şu şekilde yapılır:

 • Mesaj kısmına “AYRILMA TCKN” yazılır ve 2560‘a gönderilir.
 • T.C. kimlik numarası yazılarak gönderilen bu mesaj iletimi gerçekleşirse buna dair geri dönüş mesajı alınır.
 • Geri dönüş mesajı sistemden ayrılma sağlanması halinde bir yıl içinde geri girilemeyeceği ve ayrılmak istenip istenmediğini soran bir bilgilendirme mesajı şeklindedir.
 • Gelen mesaja “EVET” cevabı verildiğinde işlem tamamlanmış olur.
 • İşlem başarılı sonuçlanırsa başarılı olduğuna dair bir mesaj gelir.

İnternet Şubesi veya Mobil Şube ile İptal İşlemi Nasıl Yapılır?

Mobil bankacılık ile Halkbank BES iptal günümüzde tercih edilen bir yöntemdir. Online olarak gerçekleştirilen iptal işlemi günün her saatinde yapılabilir. Halkbank bireysel emeklilik iptali için izlenecek adımlar şu şekildedir:

 • İlk olarak Halk Bankası‘nın internet şubesine giriş yapılır.
 • Açılan sayfada “Müşteri Numarası ve Cep Telefonu” ya da “T.C. kimlik numarası ve cep telefonu” gibi iki farklı seçenek bulunur. Bunlardan birisi tercih edilir.
 • Giriş yapıldıktan sonra sayfada bulunan menüden yapılan seçimlerle iptal işlemi tamamlanır.
 • Halkbank emeklilik işlemleri günümüzde “Türkiye Hayat Emeklilik” firması üzerinden gerçekleştirilir. İnternet sitesi üzerinde bu bilgi hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Telefon İle Halkbank Bireysel Emeklilik İptal İşlemi Nasıl Yapılır?

Halkbank BES iptal işleminin telefonla yapılması genellikle iptalin gerçekleştiğinden emin olmak isteyen kişiler tarafından uygulanır. Halkbank bireysel emeklilik, yeni oluşturulan “Türkiye Hayat Emeklilik” adıyla hizmetini sürdürmeye başlamıştır. Kamu bankaları da artık bu isim altında birleşmiştir. Hizmet ağı değiştiği için dolayısıyla iletişim numarası da değişiklik gösterir. Yeni numara tuşlanarak Halkbank BES kesinti iptal işlemi yapılır. İzlenecek adımlar şöyledir:

 • Halkbank müşteri hizmetleri için 0850 202 20 20 numarası tuşlanarak iletişime geçilen müşteri hizmetleri ile bireysel emeklilik işlemi başlatılır.
 • T.C. kimlik numarası isteyen sesli çağrı yanıtlama sisteminde söylenen yönergeler takip edilir.
 • 444 44 00 numarasına sahip olan çağrı merkezinden de tercih edilen işlemi gerçekleştirmek mümkündür.

Halkbank Bireysel Emeklilik İptal Formu ile Nasıl İptal Gerçekleştirilir?

Halkbank BES iptal formu hangi yöntemle iptal işlemini başlatırsanız başlatın, cayma hakkı süresi dışında BES iptali gerçekleştirmek istiyorsanız bankaya göndermeniz gereken formdur. BES birikimlerinin yanması gibi ciddi bir olasılık olduğu için banka birden fazla kez teyit almak ister. Aynı zamanda iletişim hatalarının önüne geçmek için de ilgili form resmi evrak statüsünde değerlendirilir. Normal koşullarda, Halkbank BES iptal işlemi için iletişime geçtiğinizde ilgili form size e-posta yoluyla gönderilir. Ancak e-posta kullanmıyor olabileceğiniz gibi gönderilen mesajı kaybetmiş de olabilirsiniz. Bu sebepten ötürü aşağıya bir suretini ekliyoruz.

Form örneği doldurularak FAX, e-posta ya da fiziki posta aracılığıyla gönderim işlemini tamamlamanız gerekir.

Halkbank BES iptal formunu PDF formatında indirmek için BURAYA tıklayın.

Halkbank Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Müşteri Hizmetleri

Halk Emeklilik tarafından yani Halkbank tarafından sunulan BES poliçelerinin Türkiye Hayat Emeklilik’e devredilmesinden sonra doğrudan bu kurum ile iletişime geçmek daha kolay olacaktır.

 • 444 92 37 numaralı telefondan Türkiye Hayat Emeklilik müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz. Bu numara BES iptal ve bilgi alma telefon numarasıdır.
 • 0850 222 04 00 numaralı telefondan Halkbank müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz. Yönergeleri takip ederek müşteri temsilcisinin sizi BES temsilcinize aktarmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum yapın