Halkbank Bireysel Emeklik (BES) TÜm İptal Yöntemleri Ve Para İade

Halkbank Bireysel Emeklilik İptali

Halkbank bireysel emeklilik iptali işlemi için izlenecek yollar birden fazladır. İlk iki ay içinde sahip olunan cayma hakkı kullanılacağı zaman önce sisteme dahil olmak gerekir. Dahil olma işlemi ilk kesintinin arkasından sistemin haberdar etme işlemi ile başlar. İleti alındıktan ertesi iş günü içerisinde Halkbank bireysel emeklilik iptali işlemleri başlatılır.

Cayma hakkı süresi aşıldıysa ama yine de sistemden ayrılmak isteniyorsa yapılacak işlemler aynıdır. Tek fark vardır o da iade edilecek yatırımın kesinti miktarıdır. Bu miktar bir önceki yıla göre iade oranının 2,5 puan artması şeklinde hesaplanır.

SMS İle Halkbank Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

SMS ile Halkbank BES iptal etme işlemleri mesaj yolu ile yapılması mümkün bir işlemdir. Bu işlem için 2560’a kısa mesaj gönderilir. Halk Bankası bireysel emeklilik iptal mesajı şu şekilde olur:

 • Mesaj kısmına “AYRILMA TCKN” yazılır ve 2560‘a gönderilir.
 • T.C. kimlik numarası yazılarak gönderilen bu mesaj iletimi gerçekleşirse buna dair geri dönüt mesajı alınır.
 • Geri dönüş mesajı sistemden ayrılma sağlanması halinde 1 yıl içinde geri girilemeyeceği ve ayrılmak istenip istenmediğini soran bir bilgilendirme mesajı olur.
 • Gelen mesaja “EVET” cevabı verildiğinde işlem tamamlanmış olur.
 • İşlem başarılı sonuçlanırsa başarılı olduğuna dair bir mesaj gelir.

İnternet Şubesi Veya Mobil Şube İle İptal İşlemi Nasıl Yapılır?

Mobil bankacılık ile iptal günümüzde tercih edilen bir yöntemdir. Online olarak gerçekleştirilen iptal işlemi günün her saatinde yapılabilir. Halkbank bireysel emeklilik iptali için izlenecek adımlar şu şekildedir:

 • İl olarak Halk Bankası’nın internet şubesine giriş yapılır.
 • Açılan sayfada “Müşteri Numarası ve Cep Telefonu” ya da “T.C. kimlik numarası ve cep telefonu” gibi iki farklı seçenek bulunur. Bunlardan biri tercih edilir.
 • Giriş yapıldıktan sonra sayfada bulunan menüden yapılan seçimlerle iptal işlemi tamamlanır.
 • Halkbank emeklilik işlemleri günümüzde “Türkiye Hayat Emeklilik” firması üzerinden gerçekleştirilir. İnternet sitesi üzerinde bu bilgi hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Telefon İle Halkbank Bireysel Emeklilik İptal İşlemi Nasıl Yapılır?

İptal işleminin telefonla yapılması genellikleiptalin gerçekleştiğinden emin olmak isteyen kişiler tarafından uygulanır. Halkbank bireysel emeklilik, yeni oluşturulan “Türkiye Hayat Emeklilik” adıyla hizmetini sürdürmeye başlamıştır. Kamu bankaları da artık bu isim altında birleşmiştir. Hizmet ağı değiştiği için dolayısıyla iletişim numarası da değişiklik gösterir. Yeni numara tuşlanarak Halkbank BES kesinti iptal işlemi yapılır. İzlenecek adımlar şöyledir:

 • Halkbank müşteri hizmetleri için “ 0850 202 20 20 ” numarası tuşlanarak iletişime geçilen müşteri hizmetleri ile bireysel emeklilik işlemi başlatılır.
 • T.C. kimlik numarası isteyen sesli çağrı yanıtlama sisteminde söylenen yönergeler takip edilir.
 • “444 44 00” numarasına sahip olan çağrı merkezinden de tercih edilen işlemi gerçekleştirmek mümkündür.
Halkbank Bireysel Emeklilik Iptali
Halkbank Bireysel Emeklilik Iptali

Halkbank Bireysel Emeklilik İptal Formu ile Nasıl İptal Gerçekleştirilir?

İptal formu ile iptalin gerçekleşmesi diğer üç yöntem ile iptalin gerçekleştirilememesi ya da herhangi bir sonuç alamamaktan dolayı tercih edilir. Gerçekleşen hatalar internet işlemlerinde cep telefonunun sisteme kayıtlı olmadığı hatası vermesi ya da müşteri hizmetlerinin yaşadığı yoğunluktan dolayı iletişime geçilememesi olabilir. Bu gibi durumlarda bir dilekçe hazırlanması ya da Halkbank bireysel emeklilik iptali formu doldurmak yaşanılan sorunları çözebilir.

İnternetten bulunabilen bahsedilen iptal formu ya da dilekçe örneği doldurularak fax çekme, e-posta ya da posta aracılığıyla da gönderme işlemi sağlanır. Otomatik bireysel emekliliğe kayıt olunca cayma süresinin 2 ay olduğu ve süre aşıldığı takdirde yapılan iptalin iadesi esnasında kesintiye sebep verebilir.

Yorum yapın