Garanti Emeklilik BES İptali Nasıl Yapılır?

Garanti Emeklilik bireysel emeklilik sistemi ile emekli olmak isteyenlere bir kapı aralayan bankalardan birisi olarak faaliyet gösteriyor. Bu sisteme dahil olan kişiler, kendi emeklilik paylarını bankanın belirlediği kurallar çerçevesinde yatırıyor ve yine bankanın belirlediği kurallar çerçevesinde, belli bir süre sonra emekli sayılabiliyor. Geçen süre içerisinde, bireylerin sisteme yatırdıkları para belli bir kazançla birlikte kendilerine geri dönüyor.

Bu sistemi sunan pek çok banka var ve her birinin kendine göre kuralları bulunuyor. Sistemden çıkmak istediğinizde de yine bankanın size en başına sunduğu kurallar doğrultusunda iptal işlemi gerçekleştirilir. Garanti Emeklilik BES iptali için yine belli başlı kurallar vardır ve bu kuralları kabul etmeniz halinde, süreyi tamamlamadan sistemden çıkış yapabilirsiniz.

Garanti Bireysel Emeklilik İptalinde Para Kesilir mi?

Garanti Emeklilik bireysel emeklilik sisteminde para kesintisi, henüz emeklilik sisteminin size tanıdığı süreyi doldurmadıysanız söz konusu olabilir. Garanti BBVA’nın müşterilerine tanıdığı bu süre 10 yıldır. Fakat siz 10 yıldan önce sistemden çıkışınızı yapmak isterseniz, bunun için uygulanacak olan para kesintisini göze almanız gerekmektedir. Kesinti sistemi şu şekilde ilerler; banka size her ay için belli bir miktar kazanç koyar. Bu kazanca göre, vaktinden önce sistemden çıkmak istediğinizde her ay için kesinti uygulanır. Uygulanan kesinti miktarı, kazanca göre değişmektedir.

Eğer ki bireysel emeklilik sisteminden, 60 gün içerisinde çıkmak isterseniz, o zaman Garanti Emeklilik size herhangi bir kesinti uygulamadan paranızı teslim eder.

Garanti Bireysel Emeklilik İptali Nereden Yapılır?

Garanti Emeklilik bireysel emeklilik iptali için başvurulacak yerler 3 seçenek olarak karşınıza çıkar. İptal işleminiz için başvuracağınız ilk yerlerden birisi, Garanti Emeklilik şubeleridir. İşleminizi şubeye giderek yapabilirsiniz. Bununla birlikte şubeye gitmeyi tercih etmeyenler için, telefondan iptal etme ya da internet bankacılığını kullanarak iptal işlemi oluşturma seçenekleri de vardır. Garanti Emeklilik BES iptali işlemlerinizi, bu üç kanal üzerinden de yapabilirsiniz.

garanti emeklilik bes iptal telefon numarası
garanti bes iptali

BES İptali Sonrası Ödeme Ne Zaman Yapılır?

BES iptali sonrasında ödemenin yapılması sistemden çıkanların en çok merak ettiği konular arasındadır. Sistemden çıktıktan sonra, o güne dek yatırdığınız paralar size iade edilir. Eğer iki aydan sonra sistemden çıktıysanız, ödemeniz size yapılırken kesinti işlemleri uygulandıktan sonra paranızı alabilirsiniz. Paranızı almanız için öncelikle iptal işleminin onaylanması gerekir. Eğer sorunsuz bir şekilde iptal işlemi onaylanırsa, ondan sonraki 15 iş günü içerisinde paranız hesabınıza yatırılmış olur.

Katkı Payı Düzenli Ödenmezse Ne Olur?

Garanti Emeklilik katkı payının ödenmesi konusunda belli başlı kurallar koymuştur. BES’ten yararlanabilmek için geçen sürede, katkı paylarınızı düzenli ödemeniz gerekmektedir. Düzenli ödememeniz halinde;

  • Düzenli ödeme yapılırsa birikimin miktarı artar.
  • Düzenli ödeme yapan kişiler, ödemeye ara vermek istediklerinde paraları kesintiye uğramaz.
  • Devlet katkısı avantajından en yüksek oranda yararlanmak isteyenlerin, katkı paylarını düzenli olarak ödemesi gerekmektedir.

Bu avantajlardan yararlanmak isteyenlerin, katkı payını düzenli ödemesi gerekmektedir. Aksi takdirde birikimleri de az olacaktır.

Garanti Emeklilik BES İptali İçin Ne Yapılmalı?

Garanti Emeklilik BES’ten çıkmak için yukarıda bahsi geçen herhangi bir kanal üzerinden bankanızla iletişim kurmanız gerekmektedir. Telefon ya da şube üzerinden yapılacak olan iptal işlemlerinde, bireysel emeklilik sisteminden çıkmak istediğinizi müşteri temsilcilerine ifade etmeniz yeterli olacaktır. Onlar gerekli yönlendirmelerle birlikte, iptal talebinizi işleme alırlar. İnternet bankacılığını kullanarak Garanti Emeklilik BES iptali işlemi yapmak isteyenler;

  • Telefonunuzun uygulama mağazasından Garanti Bankası uygulamasını indirin.
  • Uygulamaya giriş yapıp, sağ üst kısımdan Menü’yü açın.
  • Buradaki BES sekmesini göreceksiniz, buraya tıklayın.
  • BES’le ilgili tüm bilgileri gördüğünüz bir ekran açılır. Bu ekranın en alt kısmında yer alan BES sözleşmesi iptali seçeneğine tıklayın.

Son adımla birlikte sizden bir kez daha onay vermeniz istenir ve Evet’e basmanız halinde talebiniz bankaya iletilir..Yorum yapın