Garanti BES İptal İşlemi Nasıl Yapılır? Garanti BES İptali Sonrası Para İadesi Süreci

Garanti BES iptal etme işlemi, diğer tüm firmalardaki bireysel emeklilik iptali işlemleri kadar kolaydır. Ufak süre kayıplarında dahi bireyler için ciddi kayıplar olabileceği için Garanti emeklilik iptali birçok farklı kanaldan yürütülebilmektedir. Bireysel emeklilik poliçesi satın alan kişinin isteğine göre bu kanallardan herhangi birisi seçilebilir.

Garanti Bankası özel bir banka olması sebebiyle genelde zorunlu BES’ten çıkmak isteyenlerin muhatabı değildir. Genelde insanlar planlayarak satın aldıkları bireysel emeklilik poliçelerini özel hayatlarındaki ihtiyaçlardan ya da gelirlerindeki değişimden dolayı iptal etmek isterler. Doğal olarak iptal & iade süreçleri de banka tarafından bu senaryoya göre kurgulanmıştır.

Garanti bireysel emeklilik iptali işlemlerine yönelik şartları, BES poliçesini satın alırken imzaladığınız sözleşme ile kabul etmiş sayılıyorsunuz. Doğal olarak bu sözleşme hükümlerine göre iptal & iade ve kesinti işlemleri uygulanıyor ya da uygulanmıyor.

Garanti BES İptal Etme İşlemleri Nasıl Yapılıyor?

Garanti BES iptali için üç farklı kanalı kullanmanız mümkün:

  1. Garanti Bankası şubelerini, Denizbank şubelerini ya da diğer yetkili acentaları Garanti bireysel emeklilik iptal işlemleri için kullanabilirsiniz.
  2. Telefon bankacılığı üzerinden Garanti emeklilik iptal işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
  3. İnternet bankacılığı üzerinden Garanti Bankası BES iptali işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu üç yoldan hangisini kullanırsanız kullanın süreç şöyle devam eder: Öncelikle iptal & iade talebinizi iletirsiniz. Banka onay verdikten sonra tarafınıza form gönderilir, doldurup göndermeniz istenir. Formu gönderdikten sonra 10 gün içerisinde yapılacak kesintiler hesaplanır ve tarafınıza bildirim yapılır. Bu on günlük süreden sonra bir ile yedi gün içerisinde sistemdeki paranız hesabınıza yatırılır.

Eğer internet bankacılığına ve telefon bankacılığına güvenmiyor ya da kullanamıyorsanız şubeye gidip “Bireysel müşteri temsilcisi” aracılığıyla Garanti Bireysel Emeklilik iptal işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Garanti otomatik BES iptali için masraf kesintisi olmadan para iadesi almak istiyorsanız iki aylık cayma süresi içerisinde iptal işlemleri için ilk başvurunuzu yapmanız zorunludur. Eğer iki aylık cayma süresini geçirirseniz, zorunlu BES mağduru olsanız dahi birikiminizden yasal kesintiler ile sözleşmede belirtilen kesintiler yapıldıktan sonra iade işlemi gerçekleştirilecektir.

Telefon Üzerinden Garanti Bankası BES İptal İşlemi

Garanti Bankası şubeleri, Garanti Emeklilik için de hizmet sunmaktadır. Doğal olarak Garanti Bankası müşteri hizmetlerini arayarak, Garanti BES iptal işlemi için de süreci başlatabilirsiniz. Yine de telefon bankacılığı üzerinden Garanti bireysel emeklilik iptali yapmak istiyorsanız:

  • 444 03 36

Numaralı telefonu arayabilirsiniz. Hafta içi 08.30 ile 17.30 saatleri arasında doğrudan canlı destek alabilirken geriye kalan saat ve günlerde sesli yanıt sistemi üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet Üzerinden Garanti Bankası BES İptal İşlemi

Garanti Bankası tarafından sunulan BES poliçesini iptal etmek ve para iadesi almak için en çok kullanılan yöntem internet bankacılığıdır. Web sitesi üzerinden ya da Garanti CEP uygulaması üzerinden BES iptali gerçekleştirilebilir. Bunu yapmak için:

  1. Garanti CEP uygulamasını indirin ya da BURAYA tıklayarak Garanti Bankası web sitesine gidin.
  2. Bireysel” sekmesine tıklayın ve sisteme giriş yapın.
  3. Menüden “Bireysel Emeklilik” sekmesine tıklayın.
  4. İptal İşlemleri” sekmesinden gerekli adımları tamamlayın ve talebinizi gönderin.

Bu işlemi yaptığınızda mesai saatleri içerisinde banka tarafından aranacaksınız ve son onayınız istenecek. Onayı verdikten sonra tarafınıza mail yoluyla Garanti BES iptal formu gönderilecek ve süreç başlamış olacak.

Garanti Bireysel Emeklilik İptali Para İadesi Nasıl Yapılıyor?

İptal işleminiz başarı ile tamamladıktan sonra BES para iadesi süreci başlayacaktır. Bu, tarafınıza son onay verildikten sonra yaklaşık bir ile yedi iş günü içerisinde gerçekleşir. Paranız eğer cayma süresi içerisinde başvuru yapmış iseniz kesintisiz ve tam olarak; cayma hakkı süresini geçirdikten sonra başvuru yapmış iseniz de çeşitli kesintiler uygulanarak Garanti Bankası hesabınıza iade edilir.

İade işlemindeki tutarı beğenmediğiniz takdirde tüketici hakem heyeti üzerinden itiraz şansınız bulunmaktadır. Ayrıca BDDK ve TVF ile CİMER ve dava yolu da iade tutarının itirazı için açık kanallardır.

Eğer iptal işlemlerinizi on yıllık yasal sürenin dolmasından sonra yapmışsanız sistemden çıkarken herhangi bir kesinti yapılmadığı gibi devlet katkısı ile fon gelirlerinizi de eksiksiz olarak alabilirsiniz.

Garanti BES Sorgulama İşlemleri

Uzun süredir BES poliçesine sahipseniz ya da yeni başlamışsanız birikim miktarınızı, fonlarınızı, yıllık kazancınızı, devlet katkısını görmek için sorgulama yapmak istersiniz. Garanti bireysel emeklilik sorgulama işlemini, Garanti Bankası internet bankacılığı üzerinden yapabileceğiniz gibi telefon bankacılığı üzerinden de yapabilirsiniz. Ancak telefon bankacılığı üzerinden fon yönetimi yapmak oldukça zor olacaktır.

Eğer devlet katkısı hakkında tam detayları öğrenmek istiyorsanız BURAYA tıklayarak e-devlet sitesine gidebilir ve giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Bireysel Emeklilik” yazarak sorgulama sayfasını açabilirsiniz.

Garanti Emeklilik İletişim Kanalları

Garanti emeklilik telefon, internet bankacılığı ve şubeler üzerinden sizinle iletişim kurmaktadır. Mesai saatleri içerisinde canlı; mesai saatleri dışında ise sesli yanıt sistemi ile muhatap olabilirsiniz.

  • Garanti Emeklilik telefon numarası 444 03 36’dır.

Garanti bireysel emeklilik telefon numarası ile Garanti Bankası numarası birbirinden farklıdır. Eğer daha hızlı şekilde Garanti Emeklilik müşteri hizmetlerine bağlanmak istiyorsanız yukarıda verdiğimiz numarayı aramanız gerekmektedir.

Garanti BES iptal iletişim için ayrıca web sitesini, uygulamaları ve e-mail adresini de kullanabilirsiniz. Ancak son kertede şubeye gitmez iseniz telefon ile onay için aranacaksınız.

Yorum yapın