Abonelik ve Servis İptal Etme

Elektrik, Su, Doğalgaz Abonelik İptali E Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

E Devlet üzerinden elektrik, su, doğalgaz aboneliğini iptal etmenin yolu abonelik fesih işlemlerinin dijitale taşınması ile kolaylaşmıştır. Vatandaşların şubelere gitmesine gerek kalmadan E Devlet üzerinden elektrik, su, doğalgaz abonelik iptali internet aracılığı ile mümkün kılınmıştır. Abonelik Fesih Başvurusu hizmeti kullanılarak ve vatandaşların kimlik doğrulaması yapılarak güvenli biçimde abonelik iptali gerçekleştirilmektedir.

E Devlet Üzerinden Elektrik, Su, Doğalgaz Abonelik İptalinde Taahhütler Ne Olur?

E Devlet üzerinden elektrik, su, doğalgaz aboneliği feshinde taahhütlerin durumu için herhangi bir değişiklik söz konusu olmamaktadır. E-Devlet üzerinden yalnızca iptal işlemleri gerçekleştirilir. Bu nedenle taahhütler aynı şekilde devam eder ve şirketle yapılan anlaşma sonucu cayma bedellerinin ödenmesi gerekir. Yüksek oranda abone bulunduğundan işlemlerin dijital yolla gerçekleştirmesi vatandaşlara kolaylık sağlamıştır.

E-Devlet Üzerinden Elektrik, Su, Doğalgaz Abonelik İptali Talebi Ne Zaman İşleme Girer?

E-Devlet üzerinden elektrik, su, doğalgaz aboneliği feshi talebinin işleme girme zamanı başvuruları takibendir. Yapılacak olan başvuruların bir gün içerisinde işleme koyulacağı belirtilmektedir. Bunun yanı sıra doğalgaz hizmetleri ile ilgili iptal işlemi gerçekleştirilmek istendiğinde e-Devlet portalındaki dağıtım şirketleri üzerinden fesih yapılabilir. Kullanıcının bulunduğu il seçimi yapıldığında online işlem yapılabilecek olan firmalar sıralanır.

E-Devlet Üzerinden Elektrik, Su, Doğalgaz Abonelik İptali Talebi Ne Zaman Sonuçlanır?

E-Devlet üzerinden elektrik, su, doğalgaz aboneliği feshi talebinin sonuçlanma zamanı yaklaşık iki günlük bir süreyi kapsamaktadır. İşlemlerle ilgili verilen bilgilere göre vatandaşların 48 saatlik süre sonunda sonuca ulaşabileceği ifade edilmektedir. E Devlet üzerinden elektrik, su, doğalgaz abonelik iptali işlemi, vatandaşların zaman kaybı ve mağduriyet yaşamasının önüne geçer. Vatandaşların haklarını korumak için ise iptalden cayma durumlarında ekstra fatura yükü bulunmayacağı belirtilmektedir.

E Devlet üzerinden elektrik, su, doğalgaz abonelik iptali
e-devlet doğalgaz su elektrik iptali

E-Devlete Elektrik, Su, Doğalgaz Abonelik İptali Başvurusu Nasıl Yapılır?

E Devlet üzerinden elektrik, su, doğalgaz feshi başvurusunun yolu için ilk etapta şifre ve T.C kimlik numarası ile sisteme giriş yapmak gerekir. Abonelik iptali başvurusu için takip edilecek diğer adımlar şu şekildedir:

  • Öncelikle e-Devlet şifresi olmayanların PTT şubelerinden edinmesi ve sisteme giriş sağlaması gerekir.
  • Portala şifre ve kullanıcı bilgileri ile giriş yapıldıktan sonra arama bölümüne “Abonelik Fesih Başvurusu” yazılarak aratılır.
  • Açılacak ekran üzerinden güvenlikli kimlik doğrulaması yapılması gerekir.
  • Kimlik numarası, internet bankacılığı, mobil imza, e-imza veya e-Devlet şifresi yollarından birisi tercih edilerek bir sonraki işlem adımına geçilir.
  • Oturum açıldıktan sonra abonelik iptali yapılmak istenen şirket belirlenir.
  • Şirket seçildikten sonra İptal seçeneğinin tercih edilmesi gerekir.
  • Sorgulama ekranı açıldığında herhangi bir bilgi görünmüyorsa “Yeni Başvuru” butonu kullanılarak “Fesih Başvurusu Yap” seçeneği üzerinden işlem yapılır.
  • İşlem adımları takip edildikten sonra abonelik iptali başvurusu gerçekleşmiş olur. İptal edilen firmanın bilgileri detaylı olarak kontrol edilerek başvurunun ne zaman sonuçlanacağına dair bilgi edinilebilir.

Ekim Ayında Resmi Gazete’de yayımlanan habere göre E Devlet üzerinden elektrik, su, doğalgaz abonelik iptali işlemlerinin yapılabileceği bildirilmiştir. Eski sisteme göre dilekçe doldurmak ve her defasında kimlik belirtmek zorunda olan vatandaşları mağdur etmemek adına e-Devlet portalı kullanılmaktadır.

Elektrik, su ve doğalgaz gibi temel işlemlerin yanında televizyon, internet ve telefona dair abonelik fesih işlemlerini de yapmak mümkündür. Bu sayede şirketler ve vatandaşlar üzerindeki yük hafifletilmiştir. E-Devlet sayesinde vatandaşlar ilerleyen tarihlerde karşılarına çıkan faturaları ödemek zorunda kalmadan tam zamanında iptal işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu