Ehliyet Randevu İptali Nasıl Yapılır?

Ehliyet randevusunu iptal ettirmek istediğinizde ya da randevu gün ve saatini değiştirmek istediğinizde, bunu size sunulan mecralar üzerinden yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde aldığınız randevu yanar. Randevusuz bir şekilde gitmeniz halinde ehliyetinizi almanız mümkün değil. Sıra numarası ya da farklı bir şekilde, ehliyetinizi alamamaktasınız. Bu nedenle ehliyetinizi almak için gitmeden önce randevu almanız ve randevu gün saatinde ilçe kaymakamlığında bulunmanız gerekmektedir..

Sürücülerin ehliyet randevu iptali yapmaması, bir sonraki randevularını tehlikeye atmaları anlamına gelmektedir. Eğer o gün ve saatte ehliyetinizi almak için gidemeyecekseniz, mutlaka randevunuzu iptal edin. Aksi takdirde ikinci bir randevu alma şansınızı ortadan kaldırmış olursunuz.

Ehliyet Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Ehliyet almak için randevu alma işlemi internet üzerinden yapılabilmektedir. Kuruma gitmeden önce internet üzerinden aldığınız randevu almamanız halinde, kurumda işleminizi gerçekleştirmeniz mümkün değildir. Randevu almak için, size sunulan iki farklı mecra vardır. Bunlardan birisi, randevu.nvi.gov.tr sitesi, diğeri de 199 no’lu numara. İsterseniz randevunuzu internet üzerinden isterseniz de çağrı merkezi üzerinden oluşturabilirsiniz. En yakın tarihe size randevu verilir ve o tarih ve saatte ilgili kuruma giderek, ehliyetinizi alabilme şansına sahip olursunuz. Ehliyetinizi almaya giderken gerekli belgelerin yanınızda olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca sizin yerinize başka birine ehliyetiniz teslim edilmemektedir.

Sürücü Belgesi Teslim Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Sürücü belgesini teslim almak için randevunuzu oluşturduysanız, randevu gün ve saatinde ilgili kurumdan sorunsuz bir şekilde belgeyi almak için başvurunuzu oluşturabilirsiniz. Randevu gün ve saatini kaçırmamanız bu konuda oldukça önemlidir. Başvuru işlemlerini kendiniz dışında bir başkasına yaptırmamanız gerekmektedir. Çünkü başvurunuz kabul olmaz. Bu nedenle gitmenize engel bir durum olursa, ehliyet randevu iptali hakkınızı kullanmanız en iyisi olacaktır. Eksik belge olması halinde, yine sürücü belgenizi alma konusunda sıkıntı yaşamanız muhtemeldir.

Başvurunuzu tüm belgelerinizle birlikte sorun yaşamadan gerçekleştirebilirseniz, sürücü belgeniz 15 gün içerisinde ikamet ettiğiniz adrese PTT tarafından teslim edilir. Bu nedenle bir ikamet adresinizin olması ve bu adresin yaşadığınız şehirde olması da dikkat edilmesi gereken konular arasındadır.

Ehliyet Müracaatı İçin Gerekli Belgeler

Ehliyet başvurusu için gerekli belgeleri bilerek kuruma gitmeniz halinde, başvuru işlemlerinizi sorun yaşamadan tamamlama şansına sahip olursunuz. Bu konuda bilgi sahibi değilseniz, başvuruya giderken yanınızda olması gereken belgeler;

 • Sürücü Belgesi Dosyası
 • Sürücü Sağlık Raporu
 • Nüfus cüzdanı ya da Pasaport
 • Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası
 • 2 adet fotoğraf (Biometrik)
 • Sürücü belgesi harcı bedelinin yatırıldığını gösteren banka dekontu
 • Kan grubunu belirten resmi bir belge

Ehliyet almak için başvuruya giderken yanınızda olması gereken temel belgeler bu şekildedir. Eğer sadece yenileme ya da değiştirme işlemi yapılacaksa, belgelerde değişiklik olabilir. Bu belgeler, ilk başvuru için talep edilen belgelerdir.

ehliyet randevu iptali
Ehliyet Randevu İptali Nasıl Yapılır?

Ehliyet Randevu İptali İçin Gerekli Adımlar

Ehliyet randevusunu iptal etme durumu söz konusu olursa, bunu yine online mecraları kullanarak yapabilirsiniz. İkinci bir randevu almak istiyorsanız, gidemeyeceğiniz randevuyu iptal etmeye özen göstermelisiniz. Böylece ikinci randevu hakkınızı öldürmemiş olursunuz. Ehliyet randevu iptali için;

 • Randevunuzu birkaç adımla kolay bir şekilde iptal edebilirsiniz. Bunun için ilk adımınızda Sürücü Belgesi Randevu Sistemi’ne giriş yapmalısınız.
 • Sisteme girişinizi yaptıktan sonra, ‘Randevu İptal’ butonuna tıklayın.
 • Bu butonla birlikte karşınıza gelen ekrandan T.C. kimlik No ve Referans No bilgilerinizin girişini yapın.
 • Bilgilerinizi girdikten sonra artık randevunuzu iptal edebilirsiniz.

Bu adımlardan sonra randevunuz iptal olur ve farklı bir güne randevu almanız gerektiğinde alabilirsiniz.

Kimlik randevu iptal nüfus randevu iptal yazımızı okumak için tıklayınız.

Yorum yapın