Finans /BankacılıkNasıl İptal Edilir ?

EFT Nasıl İptal Edilir? EFT İptal Etme Yöntemi

EFT şuan en çok kullanılan hesaplar arasında para gönderme yani para transferi yöntemidir. EFT ifadesinin tam açılımı ise Elektronik Fon Transferidir. EFT belli sınırları olan yani belli kısıtlamaları olan bir para gönderme sistemidir. Bu sistemin en önemli özelliklerinden biri ise oldukça hızlı bir transfer olmasıdır. Fakat EFT işlemlerinin mesai saatleri içinde yapılması gerekir.

Aksi halde gönderilen para karşı tarafın hesabına ertesi gün mesai saati içinde geçer. Bu durumla karşılaşmamak için ise özellikle acil para gönderimlerini belirlenmiş saatler içinde yapmak şarttır. Yine EFT nasıl iptal edilir konusu da belirli kurallarla çizilmiş bir süreçtir. Genel anlamda EFT iptali yapmak için başvurulabilecek farklı yol ve mecralar bulunmaktadır. EFT işlemlerinin en çok iptal edilme nedeni ise yapılan hatalı gönderimlerdir. Özellikle yanlış bir hesaba yapılan EFT işlemi ise iptal gerekçeleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

EFT İptal Ettirme Yolları

EFT işlemini iptal ettirmenin farklı ve değişik yolları mevcuttur ama temelde iptal işlemi EFT işleminin yapıldığı yol ile yapılmalıdır. Yani kişi EFT’yi eğer mobil bankacılık uygulaması ile yaptıysa iptal işlemlerini de yine aynı platform üzerinden yapabilir. EFT iptali için ise önemli olan nokta paranın karşı taraf hesabına geçip geçmemesidir.

Bu iki durumda izlenmesi gereken yollar ve iptal süreçleri farklı olarak işlemektedir. EFT nasıl iptal edilir ve iptal hangi şartlarda gerçekleşir başlığı ise temelde gayet açık ve net olarak ortaya koyulmuşsa da yine zaman zaman işlem yapılan bankalara göre de farklılıklar gösterebilmektedir. Bu yüzden çalışılan bankalardan bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi alınması bu sürecin sağlıklı yürümesi açısından da son derece önemlidir.

EFT iptal ettirme yolları ise mobil bankacılık, telefon bankacılığı ve şube yoluyla iptal olarak sıralanabilir. Bu işlemlerin iptal süreçleri ise bazen farklılıklar gösterebilmektedir. EFT iptal edilmek istendiğinde bağlı olunan banka şubesine ulaşılabilir ve iptal talebi iletilebilir. Yine telefon bankacılığı yoluyla da müşteri hizmetleri temsilcisi aranıp iptal işlemi başlatılabilir. Bir diğer yol da mobil banka uygulaması ile iptal işlemidir. Bu iptal işlemlerinde önemli olan iptal için çizilmiş sınırlar içinde olmaktır. Böylece yapılmış EFT nasıl iptal edilir ya da EFT iptal süreci nasıl işler gibi konularda açıklığa kavuşmuş olur.

EFT İptal Etme Aşamaları

EFT birkaç onay aşaması geçildikten sonra gerçekleşen bir para transferi olayıdır. Yani EFT sisteminin bu kadar talep görmesinin birçok nedeni olmakla beraber bir neden de onay alınma aşamalarının olmasıdır. Bu EFT nasıl iptal ettirilir durumunda da oldukça işe yarayan bir özelliktir. Yine transfer edilen EFT şube ya da mobil olarak onaylansa bile karşı hesaba hemen geçirilmez banka müdürlüğü belirli bir süre onaylamadan bekletir bu durumda yine iptal işlemleri için işe yarayan bir unsurdur. Bunun dışında elbette iptal ettirilmek istenen transfer için yapılması gereken bazı şeyler vardır. Burada önemli olan nokta ise gönderilen paranın karşı tarafa geçip geçmediği durumudur. Bu durum iptal sürecini direk etkiler ve yapılması gerekenler tam anlamıyla değişir.

Özet olarak onaylanmamış EFT işlemleri anında ve hızlı bir şekilde EFT yapılan yol kullanılarak iptal ettirilebilir. Fakat onaylanmış ve karşı hesaba geçmiş EFT için ise müşteri temsilcisi aranır ya da banka şubesine gidilip dilekçe verilmesi iptal sürecini başlatmak için yapılması gereken ilk şeydir.

eft iptali nasıl olur
EFT nasıl iptal edilir?

Karşı Hesaba Geçen EFT İptal Süreci

Gönderilen EFT başarı ile karşı hesaba geçtiği zaman iptal edilmek istenirse onaylanmamış EFT işleminde kullanılan yollar kullanılamaz. Bu durum iptal işlemleri daha zor ve süreç alan bir süreci içine alır. Burada öncelikli olarak bir iptal dilekçesi yazıp bankaya vermek gerekir. Bu dilekçe ile EFT nasıl iptal ettirilir daha doğrusu iptal süreci de başlatılmış olur. Banka dilekçeyi karşı bankaya gönderir ve süreç devam eder. Eğer yanlış bir hesaba yapılan EFT iptali istenirse bu durumda parayı alan hesap sahibi iade etmezse banka bir şey yapamaz. Yasal yollara başvurulması gerekir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu