SMS İptal Etme Nasıl Yapılır?

SMS iptal etme için Bazı kurumlar tarafından onay verilmiş ya da verilmemiş olsa da sms atılmaktadır. İlgimizi çekmeyen ya da tercih etmediğimiz mesaj içerikleri telefonlarımızda fazla yer kaplayıp rahatsız etmektedir. Bu gibi durumlarda SMS iptal etme işlemi yapılmaktadır. Bu işlem iki şekilde yapılır.

SMS iptal etme için e- Devlet sistemi üzerinden ya da İleti Yönetim Sistemi üzerinden SMS tercihlerini yönetebilmek mümkündür.

E-Devlet SMS İptali Nasıl Yapılır?

E-Devlet SMS İptali ile istenmeyen mesajlardan kurtulmak mümkündür. Bunun için öncelikle e-devlet uygulamasına girmeniz gerekmektedir.

  • E devlet uygulamasına girdikten sonra arama çubuğuna “Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi” yazarak ilgili sayfaya gidilir.
  • Daha sonra “yeni iletişim adresi ekle” yaza yerden telefon numaranızı ya da e-posta adresiniz yazılır.
  • Telefon numarası ya da e-posta adresi yazıldıktan sonra aydınlatma metni okunarak onaylanır.
  • Daha sonra e-devlet uygulaması üzerinde, bildirim gelmesine onay verdiğiniz konular çıkacaktır. Burada bu konular tek tek inceleyerek mesaj gelmesini ve gelmemesini istediğiniz onayları düzenleyebilirsiniz.
  • Düzenlediğiniz bu değişikleri kaydederek bir daha istenmeyen kurum veya kuruluşlardan gelen kısa mesajları almamış olacaksınız.

Bu iptal işlemini kişi, istediği zaman e-devlet uygulaması üzerinden değiştirme hakkına sahiptir.

İleti Yönetim Sistemi (İYS) ile SMS İptali Nasıl Yapılır?

İleti Yönetim Sistemi (İYS) üzerinden SMS iptali yapmak için, İleti Yönetim Sistemi internet sayfasına girilir.

  • Burada “Vatandaş Girişi” kısmından sisteme giriş yapılır.
  • Sisteme giriş yapıldıktan sonra açılan sayfada telefon numaranızı yazacağınız bir alan bulunmaktadır. Bu alana telefon numaranız yazılır.
  • Telefon numaranızı yazdıktan sonra bir doğrulama kodu gelecektir. Bu doğrulama kodu da ilgili yere yazılarak bir sonraki sayfaya geçilir.
  • Bir sonraki sayfada bir aydınlatma metni yer alacaktır. Bu aydınlatma metni dikkatlice okunduktan sonra “okudum, onaylıyorum” seçeneği işaretlenir. Bir sonraki aşamaya geçilir.
  • Bir sonraki aşamada ise elektronik ileti gönderme iznine sahip kurum ve kuruluşlar listelenecektir. Bunları tek tek inceleyerek SMS gönderme eve arama izinlerini istediğiniz gibi güncelleyebilirsiniz.

Bu işlem sadece bir kez değil, ilerleyen zamanlarda tekrar böyle bir durum ile karşılaşırsanız yine uygulayabilirsiniz.

sms iptal etme e devlet
sms iptal etme e devlet

SMS İptal Etme Ücretli Mi?

İstenmeyen mesajlardan kurtulmak için kimi zaman kurum ya da kuruluşlardan gelen “ret yazıp şu numaraya yollayın” tarzında mesajları almak istemediğinize dair bilgilendirme mesajı yollayabilme imkânı sunmaktadır. Peki bu işlem karşılığında ücret talep edilir mi?

SMS iptal etme durumunda herhangi bir ücret talebinde bulunulmaz. Eğer gönderen firma ücret beyan ediyor ise bu durum 6563 sayılı kanun hükmüne aykırıdır. Ücret alındığı durumlarda firmanın SMS ücreti aldığının bildirilmesi durumunda para cezasına çarptırılmaktadır. Bu gibi durumlara dikkat etmeniz önerilir ve bu gibi ücret talebinde bulunan firma ya da kuruluşalar ile karşılaşırsanız ilgili yerlere şikâyette bulunmanız önerilir.

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir?

İleti yönetim sistemi kısaca İYS olarak gösterilmektedir. İYS, ticari ve elektronik ileti onaylarının kayıt edildiği ulusal bir kayıt sistemidir. İleti Yönetim Sistemi ile vatandaşlar almak istemedikleri iletileri reddetme hakkına sahiplerdir. Vatandaşlar İleti Yönetim Sistemi uygulaması üzerinden almak istemedikleri ya da almak istedikleri kısa mesajları, e- posta gönderilerini ve arama kayıtlarını düzenleyebilmeleri mümkündür. Bu sayede sistem kullanıcıları daha sağlıklı bilgi gönderimine sahip olacaklardır.

İleti Yönetim Sistemi, T.C. Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından desteklenmektedir. Aynı zamanda bu iki kurum tarafından bilgiler güvence altına alınmaktadır.

Bu sistemin kullanımı tamamıyla vatandaşların çıkarlarına yönelik güvenli bir sistemdir.

Yorum yapın