Abonelik ve Servis İptal Etme

E-Devlet Doğalgaz Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

E-Devlet doğalgaz aboneliğini iptal etmenin yolu internet üzerinden Abonelik Fesih Başvurusu’dur. E-Devlet doğalgaz abonelik iptali sayesinde devlet kuruluşlarına gitmeye gerek kalmadan işlem gerçekleştirilir. Vatandaşlar, pek çok firmanın abonelik fesih işlemlerini internet üzerinden kolay bir şekilde yapabilmektedir. Verilen hizmet doğrultusunda kimlik numarası ve e-Devlet şifresi sayesinde fesih başvurularını yapabilmek hız kazanmıştır.

E-Devlet Doğalgaz Abonelik İptali İçin Hangi Yollar Kullanılır?

E-Devlet doğalgaz aboneliğini iptal için kullanılacak yollar yayınlanan taslakta üç şekilde belirtilmektedir. E-Devlet üzerinden iptal işlemleri için kullanılacak yöntemler şunlardır:

 • Elektronik İmza: Başvuranın kimlik bilgileri girildikten sonra fesih belgesi, elektronik imza aracılığı ile şirketlere ulaştırılır.
 • Kimlik Kartı: Kimlik bilgilerini eksiksiz biçimde doldurularak iptal belgeleri ile birlikte ilgili şirkete gönderilmiş olur.
 • İnternet Bankacılığı: İnternet bankacılığı sistemlerinden yararlanılarak sisteme girilir ve fesih başvurusu gerçekleştirilir. Elektronik fesih belgeleri doldurulduktan sonra yine dijital olarak ilgili şirketlere gönderilir.

E-Devlet Doğalgaz Abonelik Hizmetleri Nelerdir?

E-Devlet doğalgaz abonelik hizmetlerinin neler olduğu her vatandaşın erişebileceği e-Hizmetler ile belirlenmiştir. Firmalarla alakalı bilgilendirici hizmetlerin yanı sıra her ilde bulunan doğalgaz firmalarının görülmesi mümkündür. 81 ilde bulunan 73 doğalgaz dağıtım şirketi için abonelik fesih işlemleri veya yeni abonelik başvuruları gerçekleştirilmektedir. E-Devlet doğalgaz abonelik iptali ve doğalgaz dağıtım şirketlerinin sunduğu hizmetlerden yararlanabilmek için şu işlemler gerçekleştirilir:

 • E-Devlet anasayfası üzerinden herhangi bir yere giriş yapmadan “Firmalar” sekmesi seçilir.
 • Şehrinizi Seçin bölümünde dijital harita üzerinden veya bulunduğunu ilin adını seçim kutusundan seçerek işleme devam edilir.
 • İl seçildikten sonra “Görüntüle” butonuna tıklanır ve açılan ekran üzerinden hizmetlerini e-Devlete taşıyan şirketlerin isimleri görülür.
 • Daha sonra ilgili firmaya tıklayarak e-Devlet kapısı üzerinden sunulan hizmetlerden yararlanmak mümkündür.

E-Devlet Doğalgaz Abonelik Cayma Cezası Nedir?

E-Devlet doğalgaz aboneliğinden cayma cezasının ne olduğu şirket sözleşmelerinde belirtilmektedir. E-Devlet üzerinden yapılan abonelik iptalleri taahhütleri kaldırmadığından cayma bedellerinin vatandaşlar tarafından ödenmesi gerekir.

E-Devlet Doğalgaz Abonelik İptali

E-Devlet Doğalgaz Abonelik İptaline Nasıl Başvurulur?

E-Devlet doğalgaz abonelik iptaline başvurmanın yolu için e-Devlet şifresi sayesinde şubelere gitmenize gerek kalmaz. E-Devlet üzerinden doğalgaz abonelik iptali başvurusu için takip edilecek adımlar şunlardır:

 • İlk adımda vatandaşların e-Devlete şifre ve kimlik numarası ile giriş yapmaları gerekir.
 • Şifre sahibi olmayan vatandaşlar PTT şubelerinden şifrelerini edinerek iptal işlemlerine devam edebilir.
 • Sisteme giriş sağlandıktan sonra e-Devlet arama motoru üzerinden “Abonelik Fesih Başvurusu” yazılarak yeni sayfaya yönlendirme sağlanır.
 • Açılan ekranda elektronik imza, mobil imza, kimlik numarası, internet bankacılığı veya e-Devlet şifresi ile tekrar doğrulama yapılmalıdır.
 • Sistemde kimliğinizi tamamen doğruladıktan sonra doğalgaz aboneliğini iptal etmek istediğiniz şirketin adına ulaşılır.
 • Şirket ekranı üzerinden “Abonelik Sorgula” bağlantısı kullanılarak iptal veya fesih seçeneklerinden herhangi biri seçilir.
 • Açılan ekranda “Yeni Başvuru” butonuna tıklanarak “Fesih Başvurusu Yap” seçeneği tercih edilir.
 • Başvuru işlemi tamamlandıktan sonra fesihin ne zaman tamamlanacağı şirketlere göre farklılık gösterebilmektedir.

Günümüzde yaklaşık 50 milyon kullanıcısı bulunan e-Devlet kapısı üzerinden iptal veya başvuru işlemleri dijital olarak gerçekleştirilmektedir. E-Devlet doğalgaz abonelik iptali işleminin yanı sıra elektrik ve su aboneliği iptallerininde yapılabileceği platform, iptal sürecindeki yorucu prosedürlerden kaçınmaya yönelik vatandaşlara sağlanan bir kolaylıktır. E-devlet platformu üzerinden tek tıkla gerçekleştirilebilecek iptal işlemlerinin Resmi Gazetede yayımlanan karara göre gerçekleştireceği bildirilmiştir. BTİK tarafından tamamlanan çalışmalar sonucu, hem vakitten hem de maddi olarak kazanç sağlamak hedeflenmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status