e-faturaNasıl İptal Edilir ?

E-Arşiv Fatura Nasıl İptal Edilir?

Teknolojinin iş hayatında kullanım kolaylığı sağlaması ile birlikte manuel fatura kesmek zahmetli bir hal almaya başladı. Bu sayede e-dönüşüm uygulamaları hayata geçirildi. Bu uygulamalar içerisinde çeşitli başlıklar yer almaktadır. e-beyanname, e-defter, e-fatura gibi uygulamaların yanı sıra hem güvenli hem de hızlıca kullanılabilen e-arşiv fatura en çok kullanılan sistemdir.

Hayata geçmesi 433 no.lu Vergi Usul Kanunu genel tebliği ile gerçekleşmiştir. E-arşiv fatura, e-fatura kullanıcısı olmayan kişilere düzenlenmektedir. E-arşiv faturayı kullanan mükellefler, tüm düzenledikleri faturalarını elektronik ortam üzerinde Gelir İdaresi Başkanlığı’na gönderir. Kesilen ya da iptal edilen tüm faturalar raporlama döneminde GİB’e iletilmektedir. .

E-arşiv fatura kesildikten ve resmileştikten sonra iptal etmek mümkündür. E-arşiv fatura iptal süresi 7 gündür. Faturanın kesilmesi ardından 7 gün süre içerisinde kullanmış olduğunuz portal üzerinden iade işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Eğer bu süre geçildi ise fatura kestiğiniz firmanın tarafınıza iade fatura kesmesini talep etmelisiniz. Eğer şahsa fatura kesildi ise gider pusulası düzenlemesi ile iade süreci tamamlanacaktır. E-arşiv fatura ile matbu fatura genellikle aynı özellikleri taşımaktadır.

E-Arşiv Fatura İptali

E-Ticarette Fatura Kesmek ve İptal İşlemleri

E-ticaret yapan firmaların fatura kesme zorunluluğu bulunmaktadır. Satış ve ardından ürün teslimi yapılıp, alışveriş tamamlandığında fatura kesilmelidir. E-fatura 24 saat içinde kesilerek müşterinin iletmiş olduğu mail adresine yönlendirilmelidir.

E-ticaret yapan firmalarda müşteri ürünü geri iade etmek isteyebilir. Bu durumda müşteri firmaya ürünle birlikte faturayı da göndermelidir. Müşteri tarafına ulaşan e-arşiv faturasının bir çıktısını alarak, iade için ilgili alanları doldurup geri iade etmelidir. Firma ürünle tarafına ulaşan e-arşiv faturasını ilgili iade alanına giriş yaparak işlemleri tamamlayabilir.

GİB E-Fatura İptal

Düzenlenen her e-arşiv faturası GİB’e bildirildiğinden iptaller de iletilmelidir. Her raporlama dönemi için gelen, giden ve iptal faturaların doğru şekilde düzenlenmiş olması önem taşır.

E-arşiv portalına giriş yapmak için interaktif vergi dairesi şifrenizi kullanmalısınız. ebelge.gib.gov.tr  linkine tıklayarak giriş yapabilirsiniz. Buradan kesilen faturalar, yine aynı ekran da taslaklar bölümü üzerinden iptal edilebilmektedir.

Dikkat edilmesi gereken husus GİB imza seçeneği ile imzalanmış olan e-arşiv faturanın iptal edilemeyeceğidir. GİB imza kullanılmadan düzenlenen faturayı iptal etmek mümkün olmaktadır. Bu durumda muhakkak iade faturası ya da gider pusulası düzenlenmesi istenmelidir.

E-Arşiv Fatura İptal Takibi

e-arşiv faturaları iptal edebileceğiniz gibi, tarafınıza düzenlenmiş iptal faturalarını da takip edebilirsiniz. Kaç adet fatura düzenlendiğin görebilir ve uygun olmayanları kontrol edip reddebilirsiniz.

E-Arşiv Fatura Entegrasyonları

 Firmanızın ölçeğine bağlı olarak 2 çeşit e-arşiv portalından faydalanabilirsiniz.

  • Özel Entegrasyon
  • Ücretsiz GİB Portalı

Özel entegrasyonlar bilişim şirketlerine yaptırılan yüksek bütçeli sistemlerdir. Eğer yıllık fatura kesim hacminiz büyük ise bu sistemden faydalanmanız gerekecektir. Özel entegrasyonlar E-fatura iptal portalı kullanım kolaylığı sağlamaktadır. İşlemler ile ilgili taleplerinize göre yıl içinde yapılanmaya bağlı ek ücretler ödemeniz gerekebilir. Ancak her tür konuda destek almanız ve sistemi geliştirmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca sürekli kullanılan müşteri bilgileri kayıt altına alındığından her faturada bilgileri yeniden girmek gerekmez.

Ücretsiz GİB portal ise küçük ölçekli firmalar için uygun bir sistemdir. Hali hazırda tüm e-dönüşüm uygulamaları GİB bünyesinde saklanmaktadır. Kullanıcıya ücretiz olarak aylık 500 adet fatura kesme olanağı sağlamaktadır. Bu açıdan 500 adet e-fatura üzerine çıkılmayacaksa ücretsiz olan GİB portal uygulamasını kullanmak yararlı olacaktır. Ancak bilgiler kayıt altına alınmadığından her seferinde yeniden fatura bilgilerini girmek gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu