Avivasa Emeklilik BES İptali Nasıl Yapılır?

Avivasa bireysel emeklilik sistemi ile kendi adınıza bir emeklilik hesabı oluşturabilir ve emekliliğiniz için yatırım yapabilirsiniz. Bireysel emeklilik sisteminde kendi birikimleriniz, devlet katkısı ile desteklenir ve belirlenen sürenin sonunda, artık birikimlerinizi harcama imkanına sahip olabilirsiniz. Bireysel emeklilik sistemi söz konusu olduğunda, pek çok bankanın bu hizmeti verdiğini söylemek mümkün. Bunlardan bir tanesi de Avivasa.

Avivasa Emeklilik’te bireysel emeklilik sistemine üye olabilir, sistemden çıkmak istediğinizde de bunu iptal edebilirsiniz. Avivasa Emeklilik BES iptali için, sizden birtakım şeyler talep eder. Bunları yaptıktan sonra, bireysel emeklilik sisteminden çıkabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik İstendiği Zaman İptal Edilir mi?

Bireysel emeklilik sisteminden çıkmak için, size belli bir süre şartı koşulmamaktadır. Avivasa Emeklilik sistemine kaydolduktan sonra, bireysel emeklilikten çıkmak istediğiniz vakit yapmanız gerekenleri bankanızın talep ettiği şekilde yerine getirmeniz halinde, emeklilik sisteminden çıkışınızı gerçekleştirebilirsiniz. Sistemden istediğiniz zaman ayrılma şansınız vardır fakat buna karşılık bir cayma bedelinin olduğunu bilmeniz gerekir. Sistemden çıkarsanız, Avivasa imzaladığınız sözleşme dahilinde cayma bedelinde sizden ne talep ediyorsa bunu işleme sokma hakkına sahip demektir.

Cayma bedelini göz almanız halinde iptal işleminizi yapabilirsiniz. Avivasa, en geç 10 iş gününde iptal talebinize dönüş yapar ve sizi bireysel emeklilik sisteminden çıkarır.

Avivasa Emeklilik BES İptali Nasıl Yapılır?
Avivasa Emeklilik BES İptali Nasıl Yapılır?

Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajları Var mıdır?

Bireysel emeklilik sisteminin avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Bu sistemden nasıl yararlanmak istediğinize de bağlıdır. Eğer sistemden çıkmak istemezseniz ve Avivasa’nın size sunduğu süre boyunca birikiminizi değerlendirmeye devam ederseniz, süre sonunda size ödenecek bir para olacaktır. Birikiminiz bu şekilde katlanabilir ve kârlı çıkabilirsiniz. Fakat dezavantajlar nedeniyle sistemden çıkıp, Avivasa Emeklilik BES iptali hakkınızı da kullanabilirsiniz. Eğer size göre dezavantajlar, avantajlardan daha ağır basıyorsa, Avivasa ile iletişim kurarak iptal işleminizi gerçekleştirin ve kısa bir süre içerisinde sistemden çıkın.

Avivasa Bireysel Emeklilik Sistemi’nden Nasıl Emekli Olunur?

Avivasa bireysel emeklilik sisteminden emekli olmak için, Avivasa’nın belirlediği 10 yıllık süreyi doldurmanız gerekmektedir. Bu süreyi doldurmanız halinde, devlet desteğiyle bireysel emeklilik imkanından faydalanabileceksiniz. Bunun için Avivasa’nın belirlediği kurallar çerçevesinde, 10 yıl boyunca emekliliğiniz için yatırım yapmanız gerekir. Eğer bireysel emeklilik sistemine dahil olup, herhangi bir şekilde sistemden çıkış yapmazsanız, ödemelerinizi her ay düzenli bir şekilde gerçekleştirebilirseniz, 10 yılın sonunda bankanız sizi emekli eder. Ödemenizi, Avivasa üzerinden alabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik İptal Parası Ne Zaman Yatar?

Avivasa bireysel emeklilik iptal parası iptal işleminizin tamamlanmasının ardından yatmaktadır. Fakat bunun için net bir tarih verilmemekle birlikte, banka size ödemeyi en geç 14 iş gününde yapar.

Emeklilik sisteminden çıktığınız vakit, kurallar gereği Avivasa paranızda birtakım kesintiler yapabilir. İptal işleminde bu kesintilerin neler olacağı ve yüzde kaç oranında yapılacağı hakkında bilgi, sisteme kayıt olduğunuz vakit imzaladığınız sözleşmede yer almaktadır. Bu nedenle sisteme kayıt olmadan önce sözleşmeyi okumanızda fayda vardır.

Avivasa Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İptal Edilir?

Avivasa bireysel emeklilik sistemini iptal etme işleminde yapmanız gereken şey, her şeyden önce bankanızla iletişim kurmaktadır. Sizi müşteri hizmetlerine ulaştıracak olan 444 11 11 no’lu numarayı aradıktan sonra, Avivasa Emeklilik BES iptali için aradığınızı söylemeniz yeterlidir. Müşteri hizmetleri gerekli güvenlik kontrollerini yaptıktan sonra, iptal başvurunuzu işleme alır. Sonraki süreçle alakalı gerekli bilgiyi de yine müşteri temsilcisinden alabilirsiniz. Bireysel emeklilik iptal başvurunuz en geç 10 gün içerisinde onaylandıktan sonra, cayma bedeli olarak yapılan kesintilerin ardından paranız hesabınıza yatırılır..

Yorum yapın