Anadolu Hayat Emeklilik iptali

Anadolu Hayat BES iptali özel emeklilik planlaması yapan ve müşterilerine bu kapsamda çözümler sunan bir firmadır. Bu doğrultuda kişiler diğer özel şirketler gibi bu işletmeden de BES sistemine giriş yapabilirler. Elbette BES sisteminden istenildiği takdirde çıkış yapma hakkı da mevcuttur. Anadolu Hayat BES iptali yapmak yani bireysel emeklilik sistemini iptal ettirmek için ise belli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Öncelikli olarak BES kavramının ne olduğunu açıklamak gereklidir. BES kısaltması ile kullanılan bireysel emeklilik sistemi, çalışan kişilerin çalıştıkları süre boyunca belli bir tutarda prim ödemesi yaparak sahip olabilecekleri özel bir emeklilik sistemidir. Bireysel emeklilik sistemi ile kişiler çalışma hayatları süresince tasarruf etme aynı zamanda belli bir miktara kadar da birikim yapma şansına sahip olurlar.

BES içinde sağlık giderlerini karşılama özelliği yoktur. Genel anlamda yasal olan sosyal güvenlik uygulamasına bir takviye unsur olarak planlanmış ve uygulamaya alınmıştır. Anadolu Hayat da dileyen kişilere bu özel emeklilik sistemi hizmetini vermektedir. Yine istenildiği zaman Anadolu Hayat BES iptali yapmak da mümkündür.

anadolu hayat bes iptali

BES Nedir? Hangi Kanunla Yürürlüğe Girmiştir

BES yukarıda da açıklandığı gibi kısaca bireysel emeklilik sistemi olarak tanımlanmış bir çeşit sigorta ya da tasarruf fonudur. Bu sistem içine girmek isteyen kişiler herhangi bir özel kuruluşla irtibata geçip kendileri için bir emeklilik planı yaptırabilirler. Anadolu Hayat ile emeklilik sistemi yapmış olan kişiler ise yine Anadolu Hayat BES iptali yapmak konusuyla ilgili ilgili şirket departmanlarına başvurabilirler. Böylece kanuni olarak kendilerine tanınmış iptal etme ve çıkma haklarını kullanabilirler.

BES sistemi ise 4632 Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi kanunu ile başlamış bir tasarruf ve yatırım planlamasıdır. BES içinde yapılacak olan prim ödemeleri ise emeklilik dönemi geldiği zaman istenirse toplu olarak alınabileceği gibi istenirse düzenli ödemeler şeklinde de alınabilir. Bu kapsam da BES yasalar tarafından sınırları çizilmiş bir destek ve yatırım sistemi bütünüdür.

BES Sisteminin Özellikleri Ve Emekli Olma Süresi

Bireysel emeklilik sistemi içine girmek için öncelikle herhangi bir aracı kuruluşla irtibata geçmeniz gerekmektedir. Bu doğrultuda Anadolu Hayat da bu özel aracı kurumlar arasında yer almaktadır. BES işlemleri ise bir süreç sonucunda sona ermektedir. Öncelikli olarak anlaştığınız emeklilik şirketi kişiye en uygun olan BES planını hazırlar ve sunar. Bu planın hazırlanmasının ardından ise sıra gerekli evrakların ve belgelerin hazırlanması ve imzalanmasına gelir. Bu aşamalardan sonra bireysel emeklilik planınız yasal olarak yürürlüğe girmiş olur.

Aynı şekilde dilediğiniz zaman da Anadolu Hayat BES iptali yapmak için başvuru yapabilirsiniz. Belirli kesintilerin ardından BES işleminizi yapan sigorta şirketi içeride yer alan paranızı size iade eder. Sistemde devam eden kişiler ise 10 sene sistemde kalıp 56 yaşını doldurduklarında emekliliğe hak kazanırlar. BES sistemine bireysel olarak kişilerin başvurmaları dışında özel işletme sahipleri çalışanları içinde bu sisteme başvurup, aktif hale getirebilirler.

Anadolu Hayat BES Özellikleri

Anadolu Hayat firma olarak kişilere ve toplu olarak işletmelere özel olarak BES planları hazırlayan ve sistemi aktif bir şekilde yöneten özel bir kurumdur. Anadolu Hayat BES planları ise kişilerin özel ve genel durumlarına göre şekillendirilmektedir. Bu noktadan hareketle isteyen her kişi Anadolu Hayat bireysel emeklilik aracılığıyla bireysel emeklilik yaptırabilir yine istenilen her zaman Anadolu Hayat BES iptali yapmak da mümkündür. Anadolu Hayat BES özellikleri ise şu şekilde özetlenebilir;

  • Ödenen primlerde %25 devlet desteği vardır.
  • Emeklilik zamanı geldiğinde düzenli maaş ödemesi alınabilir.
  • İstenirse emekliliğe hak kazanıldığında ödeme toplu olarak alınabilir
  • Sosyal güvenlik ve yatırım danışmanlığı hizmetleri alınabilir.

Bir başka emeklilik iptali için Ziraat bankası bireysel emeklilik iptali yazımıza ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın