Aliexpress Sipariş İptali Nasıl Yapılır?

Aliexpress Sipariş İptali ve İadesi

Aliexpress sipariş iptali ve iadesi tüm AliExpress müşterilerinin olası fikir değişikliklerine karşı uygulanan bir politikadır. AliExpress.com, satın alma işleminden sonra herhangi bir karar değişikliği için alıcı koruması altındaki tüm kullanıcılarına iade sürecini garanti eder. Paranızı geri almak için Aliexpress’den satın aldığınız ürünleri iptal etme talebinde bulunabilirsiniz.

Online alışveriş günümüzün en popüler fikirlerinden biridir ve kullanıcılar bazen ödeme yaptıktan sonra pişmanlık duymaktadır. Birçok çevrim içi alışveriş platformunun satın alma işleminden sonra iptal politikası olmasına rağmen, geri ödeme garantisi vermez, ancak Çinli alışveriş platformu Aliexpress.com üzerinden ürün siparişlerini kolayca iptal edebilir ve % 100 geri ödeme alabilirsiniz.

Aliexpress.com’tan satın aldığınız bir veya daha fazla ürünü iptal etmeye karar verirseniz, Aliexpress’in sipariş iptal politikası geçerli olacaktır. Sipariş iptal politikasına göre satıcının kargo süresi boyunca mağazadan satın aldığınız ürünler “Bekleyen Gönderi” statüsünde gösterilecektir.

Aliexpress’de Siparişi İptal Etmek İsteyen Kullanıcılar İçin Adımlar

Aliexpress sipariş iptali ve iadesi için öncelikle hesabınızdan siparişlerim bölümüne giriş yapmanız gereklidir. Bu satın alma işlemini gerçekleştirdiğiniz ürünleri görmek için gerekli bir adımdır. Ardından da iptal etmeyi düşündüğünüz siparişi bulmanız gerekir.

“Siparişlerim” bölümüne giriş yaptıktan sonra iptal etmek istediğiniz siparişi hemen işaretlemeniz ve bekleyen gönderi siparişini kontrol edip iptal düğmesine tıklamanız gerekir. Siparişinizin satıcı tarafından gönderilmediğinden emin olmalısınız. Siparişiniz henüz kargoya verilmediyse, “Siparişi İptal Et” düğmesini tıklanmalıdır.

İptal işlemi tamamlandıktan sonra açılan “Sipariş İptali Talep Penceresi“nde iptal sebebini belirleyip işlemin onaylanması gereklidir.

Aliexpress sipariş iptali nasıl yapılır-2
aliexpress sipariş iptali
Aliexpress sipariş iptali nasıl yapılır-1
aliexpress sipariş iptali
Aliexpress sipariş iptali nasıl yapılır-3
Aliexpress sipariş iptali nasıl yapılır-4
aliexpress sipariş iptali

AliExpress Sipariş İptali Şartları Nelerdir?

Birçok nedenden dolayı, Aliexpress üzerinden satın alınan bir ürünün siparişini iptal etmek isteyebilirsiniz. Aliexpress.com web sitesinin hüküm ve koşullarına göre müşteriler satın aldıkları ürün siparişlerini kolaylıkla iptal edebilirler. Tamamen müşteri odaklı bir hizmet sunan AliExpress, kullanıcılarına bir alıcı koruma ve iade politikası sunar. Kullanıcı siparişi iptal etme nedenlerinden birini seçebilir. Bu iptal etme nedenleri arasında ise; yanlış sipariş, fiyat farkı, fikir değişikliği, işlem sürecinin uzun olması, ürünün stoğunun olmaması, yanlış malzeme, renk, miktar, beden vb. seçimi, tercih edilenden farklı kargo kullanılması ya da satıcının dönüş sağlamaması gibi etkenler yer almaktadır.

Belirtilen sipariş iptal etme sebepleri arasında uygun sebebi seçerek ödemenin tamamını veya bir kısmını geri alabilirsiniz. Siparişin kargoya verilmeden Aliexpress sipariş iptali ve iadesi başvurusundabulunulmasınıgerektiği unutulmamalıdır.

Satıcı Sipariş İptal Talebini Reddederse Ne Yapılmalı?

Çoğu AliExpress tedarikçisi sipariş iptalinizi kabul etmek istemez. Bu nedenle, siparişi iptal etmeden önce mağaza tedarikçisinin iptal politikasını kontrol etmeniz gerekir. Ürün iptaliniz onaylanmazsa, AliExpress alıcı koruması etkinleştirilecektir. Alıcı koruması; bu, ürün siparişlerinde karşılaşılabilecek müşteri memnuniyetsizliği için tam bir geri ödeme garantisi sağlamak anlamına gelir. Alıcı koruması için ekstra bir işlem yapılmasına gerek yoktur. Üye olunması bu koruma için yeterlidir.

Sipariş durumunuz ödeme bekleme konumunda ise, ürün siparişini satıcı onayı olmadan kolayca iptal edebilirsiniz. Siparişiniz gönderi bekleniyor pozisyonunda ise aynı şekilde iade işlemini gerçekleştirebilirsiniz ancak satıcının iadeyi onaylaması gerekir. Sipariş iptal talebiniz AliExpress tarafından onaylanırsa paranız 24 saat ile 7 iş günü içinde banka hesabınıza iade edilir. Aliexpress sipariş iptali ve iadesi ödemesi, sözleşmenin imzalandığı banka şirketine bağlı olarak 2 ila 15 iş günü sürebilir.

Satıcının siparişi iptal etmeyi reddetme durumu genellikle satın alma işleminizi iptal etme nedeninize bağlı olarak gerçekleşir. Bu nedenle siparişi iptal etmenin mantıklı bir açıklamasını bulmanız gereklidir. Yanlış sipariş verdiğinizi belirtmek özellikle yararlıdır. Sipariş iptalinizde satıcının paketi kargoya vermediğinden emin olmalısınız.

Satıcı iptal talebinizi kabul ettikten sonra siparişiniz “tamamlandı” olarak görüntülenecektir. Bu, Aliexpress sipariş iptali ve iadesi içinparanızın en kısa sürede ilgili banka kartınıza iade edileceği anlamını ifade etmektedir.

Yorum yapın